PREP STATE RANKINGS — Sept. 20

| September 20, 2011 | Comments (0)

TOP 10: Lake Orion's Liz Kalugar and the Dragons are ranking 10th in Class A in the girls volleyball state rankings by the coaches association. File Photo | Larry McKee, www.lmckeephotography.com

Digital sports publication www.northoaklandsports.com will publish state rankings each week. Forward copies by e-mail to senior editor dan.stickradt@northoaklandsports.com or to results@northoaklandsports.com.

Girls Swimming

(By the coaches association)

Division 1 — 1. Farmington Hills Mercy; 2. Saline; 3. Holland West Ottawa; 4. Hudsonville; 5.Birmingham Marian; 6. Ann Arbor Huron; 7. Ann Arbor Skyline;8. Rockford; 9. South Lyon; 10. (tie) Clarkston, Zeeland Unified.

Honorable Mention Novi, Northville, Temperance Bedford, Lake Orion, Jackson, Hartland.

Division 2 — 1. Holland; 2. Birmingham Seaholm; 3. Birmingham Groves; 4. Grosse Pointe South; 5. Farmington Harrison; 6. Midland Dow; 7. Rochester Adams; 8. Jenison  9. Milan; 10. Okemos.

Honorable Mention Grand Rapids Forest Hills Central, Dexter, Fenton, Grand Rapids Northview, Walled Lake Northern, Battle Creek Lakeview.

Division 3 — 1. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood; 2. East Grand Rapids; 3. Bloomfield Hills Lahser; 4. Hamilton; 5. Plainwell; 6. Alma; 7. Pontiac Notre Dame Prep;  8. Birmingham Detroit Country Day; 9. Holland Christian; 10. (tie) Muskegon Catholic Central, Grand Rapids Christian.

Honorable Mention Grosse Ile, Adrian, Tecumseh, Dundee.

Boys Soccer

(By the coaches association)

Division 1 — 1. Warren DeLaSalle; 2. East Kentwood; 3.Troy; 4. Plymouth Canton; 5. Novi; 6. Northville; 7. Grand Haven; 8. Rockford; 9.Clarkston; 10. Livonia Stevenson.

Honorable Mention — Grand Blanc, Utica Eisenhower.

Division 2 — 1. Mason; 2. Lapeer East; 3. DeWitt; 4.Lowell; 5. Sturgis; 6.Holly; 7. Spring Lake; 8. Fruitport; 9. St. Clair Shores Lakeshore; 10. Dexter.

Honorable Mention — Stevensville-Lakeshore, Grand Rapids Forest Hills Northern,  Bloomfield Hills Andover, Auburn Hills Avondale, East Lansing.

Division 3 — 1. Hudsonville Unity Christain;2. Whitehall; 3.Grqnd Rapids South Christain; 4. Flint Powers Catholic; 5. Macomb Lutheran North; 6. Lansing Catholic Central; 7. Williamston; 8. Birmingham Detroit Country Day; 9. Clawson; 10. Elk Rapids.

Honorable Mention — Ann Arbor Gabriel Richard; Grosse Ile; South Haven

Division 4 — 1. Allen Park Inter-City Baptist; 2 Muskegon Western Michigan Christian; 3. Auburn Hills Oakland Christian; 4. Birmingham Roeper; 5. Saginaw Lutheran Valley;
6. Burt Lake Northern Michigan Christian; 7. Traverse City Christian; 8. Hart; 9. Hartford; 10. Kalamazoo Hackett Catholic

Honorable Mention Suttons Bay, Adrian Lenawee Christian, Lansing Christian, Jackson Christian.

Girls Golf

(By the coaches association)

Division 1 — 1. Rochester Stoney Creek; 2. Grosse Pointe South; 3. Troy; 4. Brighton; 5. Saline; 6. Holt; 7.Plymouth; 8. Northville; 9. Grandville; 10. Utica; 11. Davison; 12. Walled Lake Central.

Division 2 — 1. Muskegon Mona Shores; Greenville; 3. Farmington Hills Mercy; 4. Battle Creek Lakeview; 5. Portage Central; 6. Birmingham Seaholm; 7. Swartz Creek; 8.Okemos; 9. East Lansing; 10. Birmingham Marian; 11. Lapeer West; 12. Fenton.

Division 3 — 1. Grosse Ile; 2. Hastings; 3. Grand Rapids South Christian; 4. Grand Rapids Forest Hills Eastern; 5. DeWitt; 6. St. Joseph; 7. East Grand Rapids; 8. Birmingham Detroit Country Day; 9. Haslett; 10. South Lyon East; 11. Chelsea; 12. Jackson Northwest.

Division 4 — 1. Lansing Catholic Central; 2. Flint Powers Catholic; 3. Jackson Lumen Christi; 4. Grand Rapids NorthPointe Christian; 5. Kalamazoo Hackett; 6. Grand Rapids West Catholic; 7. Hanover-Horton; 8. Hillsdale Academy; 9. Ann Arbor Greenhills; 10. Macomb Lutheran Northwest; 11. Bloomfield Hills Sacred Heart; 12. Napolean.

Girls Volleyball

(By the coaches association)

Class A — 1. Farmington Hills Mercy; 2. Birmingham Marian; 3. Rockford; 4.Richland-Gull Lake; 5. Plymouth Canton; 6. East Kentwood; 7. Clarkston; 8. Novi; 9. Lake Orion; 10. Midland Dow.

Honorable Mention — Birmingham Seaholm, Temperance Bedford, Grand Haven, Hudsonville,

Class B — 1. East Grand Rapids; 2. Lake Odessa-Lakewood; 3. Plainwell; 4. Buchanan; 5. Frankenmuth; 6. Cadillac; 7. Fruitport; 8. Marysville; 9. Grand Rapids Forest Hills Eastern; 10. Dearborn Divine Child.

Honorable Mention — Livonia Ladywood, North branch, Whitehall, Grand Rapids Forest Hills Northern, Carleton Airport, Ida, Grand Rapids South Christian.

Class C — 1. Delton Kellogg; 2. Morley Stanwood; 3. Charlevoix; 4. Monroe St. Mary Catholic Central; 5. Muskegon Western Michigan Christian; 6. Schoolcraft; 8. Auburn Hills Oakland Christian; 9.Unionville Sebewaing; 10. Adrian Madison.

Honorable Mention — St. Louis, Saginaw Valley Lutheran, Riverview Gabriel Richard, White Cloud, Bronson, McBain, Bad Axe.

Class D — 1. Battle Creek St. Phillip; 2. Mt. Pleasant Sacred Heart; 3. Lansing Christian; 4. Plymouth Christian; 5. LeLand; 6. Pellston; 7. Adrian Lenawee Christian; 8. Crystal Falls Forest Park; 9. Bay City All Saints Central; 10. Allen Park Inter-City Baptist.

Honorable Mention — Westland Lutheran.

Boys Cross Country

(By the coaches association)

Division 1 — 1. Saline; 2. Pinckney; 3. Brighton; 4. Saginaw Heritage; 5. Rockford; 6. White Lake Lakeland; 7. Dexter; 8. Milford; 9. Waterford Mott; 10. Hartland.
Honorable mention — Traverse City Central, Grand Blanc, Grand Haven.

Division 2 — 1. Mason; 2. Ionia; 3. Haslett; 4. Grand Rapids Forest Hills Northern; 5. Grand Rapids Christian; 6. Cedar Springs; 7. St. Clair; 8. Linden; 9. Sturgis; 10. Sparta
Honorable mention — St Joseph

Division 3 — 1. Grandville Calvin Christian; 2. Lansing Catholic Central; 3. Benzonia  Benzie Central; 4. Clare; 5. Hillsdale; 6. Stockbridge; 7. Napoleon; 8. Frankenmuth; 9. Hemlock; 10. Chesaning
Honorable mention: Ithaca

Division 4 — 1. Concord; 2. Evart; 3. Mt Pleasant Sacred Heart Academy; 4. North Muskegon; 5. Kalamazoo Hackett Catholic; 6. Breckenridge; 7. Grand Traverse Academy; 8. Albion; 9. Hesperia; 10 Royal Oak Shrine Catholic.
Honorable mention: Saugatuck, Mendon

Upper Peninsula Division 1 — 1. Houghton; 2. Calumet; 3. Menominee; 4. Sault Ste. Marie; 5. Gladstone.

Girls Cross Country

(By the coaches association)

Division 1 — 1. Saline; 2. Grosse Pointe South; 3. Northville; 4. Hudsonville; 5. Grandville; 6. Grand Haven; 7. Brighton; 8. Rockford; 9. Ann Arbor Pioneer; 10. Traverse City Central
Honorable mention: Dexter, Midland Dow, Birmingham Seaholm, Plymouth Salem, Rochester Stoney Creek.

Division 2 — 1. Cedar Springs; 2. East Grand Rapids; 3. Grand Rapids Christian; 4. DeWitt; 5. Grand Rapids South Christian; 6. Warren Regina; 7. Dearborn Divine Child; 8. Grand Rapids Forest Hills Northern; 9. Spring Lake; 10. Mason.
Honorable mention — East Lansing, Hamilton.

Division 3 — 1. Benzonia Benzie Central; 2. Hanover-Horton; 3. Flint Powers Catholic; 4. Bath; 5. Lansing Catholic Central; 6. Jackson Lumen Christi; 7. Caro; 8. Charlevoix; 9. Leslie; 10. Stockbridge.

Division 4 — 1. North Muskegon; 2. Hesperia; 3. Homer; 4. Grand Traverse Academy; 5. Concord; 6. Royal Oak Shrine Catholic; 7. Traverse City St Francis; 8. Pittsford; 9. Kalamazoo Hackett Catholic; 10. Breckenridge.
Honorable mention: Fowler, Mt Pleasant Sacred Heart Academy, Saugatuck.

Upper Peninsula Division 1 — 1. Calumet; 2. Marquette; 3. Menominee; 4. Houghton; 5. Sault Ste. Marie.

Football

(By the Associated Press)

The top 10 teams in the Associated Press high school football poll, with records in parentheses. Totals are based on 10 points for a first-place vote, 9 for second, etc.

NOTE: School, First-Place Votes, Record, Voting Points.

Division 1 1. Novi Detroit Catholic Central (5) (4-0) 50; 2. Plymouth Canton (4-0) 44; 3. Rockford (3-1) 36; 4. Grand Ledge (4-0) 33; 5. Clarkston (4-0) 28*; 6. Plymouth (4-0) 17; 7. Grand Haven (3-1) 15; 8. Grand Blanc (3-1) 14; 9. Northville (4-0) 8; 10. Dearborn (4-0) 7.

NOTE: An asterisk denotes that the school will forfeit two games.

Others receiving votes Detroit Cass Tech 6; Lake Orion 6; Utica Eisenhower 6; Temperance Bedford 3; Hudsonville 2.

Division 2 1. Farmington Harrison (4) (4-0) 48; 2. Lowell (4-0) 45; 3. (tie) Muskegon (1) (4-0) 34; 3. Warren DeLaSalle (4-0) 34; 5. Birmingham Brother Rice (3-1) 30; 6. Bay City Western (4-0) 23; 7. Wyandotte Roosevelt (4-0) 12; 8. Southfield (3-1) 11; 9. Rochester Adams (4-0) 10; 10. Walled Lake Western (4-0) 9.

Others receiving votes Port Huron 5; East Lansing 5; Allen Park 3; Detroit King 3; Midland 1; Farmington 1; Okemos 1.

Division 3 1. Mt Pleasant (5) (4-0) 50; 2. Holland (4-0) 42; 3. DeWitt (4-0) 40; 4. East Grand Rapids (3-1) 31; 5. St Joseph (4-0) 28; 6. Battle Creek Harper Creek (4-0) 24; 7. Grand Rapids Christian (4-0) 23; 8. (tie) Fruitport (4-0) 16; 8. Orchard Lake St. Mary (3-1) 16; 10. Petoskey (4-0) 3

Others receiving votes St Clair 1; St Johns 1.

Division 4 1. Marine City (5) (4-0) 50; 2. Zeeland West (4-0) 45; 3. Battle Creek Pennfield (4-0) 40; 4. Grand Rapids Catholic Central (3-1) 34; 5. Paw Paw (4-0) 31; 6. St. Clair Shores South Lake (4-0) 22; 7. Croswell-Lexington (4-0) 19; 8. Detroit Crockett (4-0) 15; 9. Grosse Ile (4-0) 10; 10. Comstock Park (3-1) 6

Others receiving votes Pontiac Notre Dame Prep 3.

Division 5 1. Lansing Catholic (4) (50) 49; 2. Millington (1) (4-0) 44; 3. Portland (4-0) 41; 4. Olivet (4-0) 34; 5. Menominee (3-1) 32; 6. Alma (4-0) 23; 7. Grayling (4-0) 20; 8. Jackson Lumen Christi (3-1) 11; 9. Almont (4-0) 8; 10. Clawson (3-1) 3

Others receiving votes Freeland 2; Grand Rapids West Catholic 2; Carrollton 2; Parchment 2; Frankenmuth 1; Berrien Springs 1.

Division 6 1. Muskegon Oakridge (3) (4-0) 48; 2. Ithaca (2) (4-0) 44; 3. Montague (4-0) 39; 4. Montrose (4-0) 37; 5. Hemlock (4-0) 29; 6. Iron Mountain (4-0) 24; 7. Leslie (4-0) 22; 8. Shelby (4-0) 10; 9. Tawas Area (4-0) 7; 10. Grass Lake (4-0) 5

Others receiving votes Manchester 4; Grandville Calvin Christian 3; Schoolcraft 2;    Clare 1.

Division 7 1. Royal Oak Shrine Catholic (2) (4-0) 45; 2. Saginaw Nouvel Catholic Central (3) (4-0) 41; 3. Hudson (4-0) 36; 4. Traverse City St Francis (3-1) 28; 5. Pewamo-Westphalia (4-0) 27; 6. McBain (3-1) 23; 7. Detroit Loyola (4-0) 21; 8. Union City (4-0) 14; 9. Gobles (4-0) 7; 10. Harbor Beach (4-0) 6.

Others receiving votes Springport 5; Lake City 5; Whittemore-Prescott 5; Mancelona 5; Saranac 4; Ishpeming 3.

Division 8 1. Mendon (4-0) 44; 2. New Lothrop (4-0) 41; 3. Muskegon Catholic Central (4) (4-0) 40; 4. St. Ignace LaSalle (4-0) 31; 5. Beal City (3-1) 30; 6. Saugatuck (1) (4-0) 27; 7. Iron Mountain North Dickinson (4-0) 14; 8. Hillman (4-0) 13; 9. Mt Pleasant Sacred Heart (2-2) 12; 10. Crystal Falls Forest Park (3-1) 7.

Others receiving votes Morenci 4; Johannesburg-Lewiston 3; Fowler 3; Detroit Westside Christian 2; Munising 2; Climax-Scotts 1; Pittsford 1.

Tags: , , , , , , , , ,

Category: Featured Articles, High School, High School (M-Z), Prep Wraps, State Rankings

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.