PREP TRACK: Bloomfield Hills Lahser Regional Results | North Oakland Sports
play-smart-from-the-start-945x115adpng

PREP TRACK: Bloomfield Hills Lahser Regional Results

| May 21, 2012 | Comments (0)

Boys Track

 

DIVISION 2 REGIONAL

(Friday at B.H. Lahser)

 

TEAM SCORES — 1. Auburn Hills Avondalek 108; Livonia Clarenceville, 96; 3.Birmingham Detroit Country Day, 91; 4.Bloomfield Hills Andover ,78; 5. Pontiac Notre Dame Prep, 53; 6. Hazel Park, 42; 7. Clawson, 35; 8. Ferndale, 9. 33; Bloomfield Hills Lahser, 30; 10. Madison Heights Lamphere, 20; 11. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 10; 12. Warren Fitzgerald, 9; 13. Orchard Lake St Mary’s Prep, 8; 14. Detroit Central, 7; 15. Detroit Pershing 3.

EVENT RESULTS

 SHOT PUT — 1. Ruairi McGreevy (Pontiac Notre Dame Prep) 46-10; 2. Shawn Cummings (Livonia Clarenceville) 46-6; 3. Donovan Williams (Ferndale) 44-10; 4. Zach Purcilly (Auburn Hills Avondale) 43-8; 5. Connor Darby (Birmingham Detroit Country Day) 43-5; 6. Samuel Garner (Detroit Pershing) 42-2; 7. Austin Johnson (Orchard Lake St Mary’s) 41-0; 8. James Steffen (Clawson) 40-11.

DISCUS — 1. Shawn Cummings (Livonia Clarenceville) 134-3; 2. Ruairi McGreevy (Pontiac Notre Dame Prep) 133-2.5; 3. Dylan. Lenander (Madison Heights Lamphere) 127-5; 4. Deavon Wilson (Livonia Clarenceville) 126-1; 5. Sean Stuart (Pontiac Notre Dame Prep) 121-4; 6. Rhodwin Chungag (Birmingham Detroit Country Day) 118-10; 7. David Talley (Orchard Lake St Mary’s) 116-1.50; 8. Christopher Scruggs (Madison Heights Lamphere) 114-9.5.

HIGH JUMP — 1. Jordan Ross (Clawson) 6-0; 2. Trevor Woodland (Birmingham Detroit Country Day) 6-0; 3. John Duerr (Pontiac Notre Dame Prpe) 5-10; 4. (tie) Austin Jameson (Warren Fitzgerald) 5-10; Nazir Wallace (Birmingham Detroit Country Day) 5-10; Raeshawn Campbell (Hazel Park) 5-10; 7. (tie) Jay Junkin (Madison Heights Lamphere) 5-7; Aaron Davis (Ferndale) 5-7; Emmitt. Julien (Orchard Lake St. Mary’s) 5-7.

LONG JUMP — 1. Juarrezz Smith (Bloomfield Hills Andover) 20-5.5; 2. Joseph Mckinley (Hazel Park) 20-2.25; 3. Mike Lee (Bloomfield Hills Andover) 20-1.75; 4. Henry Paul (Auburn Hills Avondale) 19-10.25; 5. Kheyll Morris (Warren Fitzgerald) 19-9.5; 6. Myles Wright (Auburn Hills Avondale) 19-8.75; 7. Mike Demmons (Livonia Clarenceville) 19-7.75; 8. Trevor Woodland (Birmingham Detroit Country Day) 19-0.25.

POLE VAULT — 1. No finishers.

3,200-METER RELAY — 1. Birmingham Detroit Country Day 8:24.0; 2. Auburn Hills Avondale, 8:24.9; 3. Bloomfield Hills Lahser, 8:49.6; 4. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 8:54.2; 5. Bloomfield Hills Andover, 8:57.6; 6. Pontiac Notre Dame Prep, 8:59.3; 7. Madison Heights Lamphere, 9:06.6; 8. Orchard Lake St. Mary’s Prep, 9:17.3.

110 HURDLES — 1. Huel Jared Perkins (Birmingham Detroit Country Day) 15.2; 2. Taha Suhrawardy (Bloomfield Hills Andover)15.2; 3. Kelcey Davis (Clawson) 15.6; 4. Sam Brown (Livonia Clarenceville) 15.7; 5. Maxwell Simeon (Birmingham Detroit Country Day) 16.0; 6. Ma Sambou Jatta (Livonia Clarenceville) 16.0; 7. Michael Stinson (Hazel Park) 16.2; 8. Kheyll Morris (Warren Fitzgerald) 16.4.

100 METERS — 1. Kyle Redwine (Auburn Hills Avondale) 10.4; 2. Kassius Kelly (Livonia Clarenceville)10.5; 3. Jake Romeo (Pontiac Notre Dame Prep) 10.8; 4. Raeshawn Campbell (Hazel Park) 11.0; 5. Sean Wilson (Bloomfield Hills Andover) 11.1; 6. Deonte Hill (Clawson) 11.2; 7. Charles Ciuni (Orchard Lake St Mary’s Prep) 11.4; 8. Joshua Tucker (Hazel Park) 11.5.

800-METER RELAY — 1. Auburn Hills Avondale (Joshuwa Holloman, Jeff Douglas, Myles Wright, Nathan Chapman) 1:30.9; 2. Bloomfield Hills Andover, 1:31.4; 3. Birmingham Detroit Country Day, 1:33.1; 4. Ferndale, 1:34.1; 5. Livonia Clarenceville, 1:34.6; 6. Bloomfield Hills Lahser, 1:36.2; 7. Madison Heights Lamphere, 1:41.0;. Clawson, 1:42.7,.

1,600 METERS — 1. Jarred Bratley (Bloomfield Hills Andover) 4:29.5; 2. Dallas Sprat-Shields (Hazel Park) 4:30.4; 3. Troy Kauffman (Pontiac Notre Dame Prep) 4:36.2; 4. James Saylor (Auburn Hills Avondale) 4:36.8; 5. Leo Kopack (Ferndale) 4:37.3; 6. Joey Kemeny (Bloomfield Hills Andover) 4:38.1; 7. Kenneth Degraaf (Madison Heights Lamphere) 4:43.5; 8. Alec Jones (Livonia Clarenceville) 4:45.7.

400 METER RELAY — 1. Auburn Hills Avondale (Henry Paul, Jeff Douglas, Myles Wright, Kyle Redwine) 43.1; 2. Bloomfield Hills Andover, 43.7; 3. Ferndale, 44.0;  4. Livonia Clarenceville) 44.1; 5. Hazel Park, 45.5; 6. Detroit Central, 45.7; 7. Pontiac Notre Dame Prep) 45.8; 8. Bloomfield Hills Lahser, 46.0.

400 METERS — 1. Nathan Chapman (Auburn Hills Avondale) 48.5; 2. Jibril Mims (Birmingham Detroit Country Day) 48.6; 3. Kareem Stewart (Livonia Clarenceville) 52.9; 4. Mario Campbell (Ferndale) 53.3; 5. Dejour Donaldson (Madison Heights Lamphere) 54.1; 6. Kalvin Hall, Detroit Central, 54.5; 7. Nate Cole (Bloomfield Hills Lahser) 54.6; 8. Terrence Garrett (Bloomfield Hills Andover) 55.1.

300 HURDLES — 1. Ma Sambou Jatta (Livonia Clarenceville) 41.3; 2. Sam Brown (Livonia Clarenceville) 41.7; 3. Kelcey Davis (Clawson) 43.1; 4. Zach Gerndt (Bloomfield Hills Andover, 43.2; 5. Daniel Nascimento (Birmingham Detroit Country Day) 43.3; 6. Brian Cain (Pontiac Notre Dame Prep) 44.0; 7. Chris Womack (Auburn Hills Avondale) 44.5; 8. Joe Mancinotti (Pontiac Notre Dame Prep) 44.8.

800 METERS — 1. Nathan Chapman (Auburn Hills Avondale) 2:00.2; 2. Geoffery Williston (Auburn Hills Avondale) 2:00.9; 3. Chris LeFlore (Birmingham Detroit Country Day) 2:01.8; 4. Edward Ye (Birmingham Detroit Country Day) 2:05.8; 5. Nick Graves (Bloomfield Hills Lahser) 2:07.3; 6. Danny Malinowski (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 2:08.6; 7. Russell Lee (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 2:10.9; 8. Joey Kemeny (Bloomfield Hills Andover, 2:11.4.

200 METERS — 1. Kassius Kelly (Livonia Clarenceville) 21.8; 2. Joshuwa Holloman (Auburn Hills Avondale) 23.0; 3. DeShawn Gilbert (Clawson) 23.3; 4. Jalen Bryant (Livonia Clarenceville) 23.6; 5. Daniel Yankelevich (Birmingham Detroit Country Day) 23.9; 6. Morgan Cecilio (Bloomfield Hills Lahser) 24.0; 7. Deonte Hill (Clawson) 24.2.

3,200 METERS — 1. Dallas Sprat-Shields (Hazel Park) 9:43.4; 2. Michael Gawlik (Bloomfield Hills Lahser) 10:09.2; 3. Nick Ott (Birmingham Detroit Country Day) 10:22.7; 4. Jarred Bratley (Bloomfield Hills Andover) 10:28.4; 5. James Saylor (Auburn Hills Avondale) 10:30.4; 6. Zahir Allarakhia (Bloomfield Hills Lahser) 10:33.4; 7. Joey Walker (Livonia Clarenceville) 10:37.4; 8. Troy Kauffman (Pontiac Notre Dame Prep) 10:41.2.

1,600-METER RELAY 1. Auburn Hills Avondale (Geoffery Williston, Kyle Redwine, JT Ozerities, Nathan Chapman)  3:27.7; 2. Birmingham Detroit Country Day, 3:33.1; 3. Ferndale, 3:38.5; 4. Bloomfield Hills Andover, 3:39.2; 5. Livonia Clarenceville, 3:39.4; 6. Pontiac  Notre Dame Prep, 3:39.7; 7. Madison Heights Lamphere, 3:45.6; 8. Detroit Central, 3:45.6.

 

 Girls Track

 

DIVISION 2 REGIONAL

(Friday at B.H. Lahser)

 TEAM SCORES — 1. Birmingham Detroit Country Day, 126; 2. Pontiac Notre Dame Prep, 122; 3. Auburn Hills Avondale, 78; 4. Bloomfield Hills Lahser, 55; 5. Ferndale, 49; 6. Birmingham Marian, 48; 7. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 43; 8. Livonia Clarenceville, 17; 9. Hazel Park, 13; 10. Detroit Pershing, 12; 11.Warren Fitzgerald, 11; 12. Detroit Central, 5; 13. (tie) Madison Heights Lamphere, 0; Clawson, 0.

EVENT RESULTS

SHOT PUT — 1. Brittany Mann (Birmingham Detroit Country Day) 41-10; 2. Kilyn Bulluck (Birmingham Marian) 35-1.25; 3. Makaela Spence (Ferndale) 34-0.5; 4. Tiara Owens (Ferndale) 33-7.25; 5. Tori Wilson (Hazel Park) 31-9; 6. Elise Anderson (Auburn Hills Avondale) 30-8; 7. Oniel LeLandre (Livonia Clarenceville) 30-5; 8. Odessa Hambric (Birmingham Detroit Country Day) 30-4.5.

DISCUS — 1. Brittany Mann (Birmingham Detroit Country Day) 156-2; 2. Odessa Hambric (Birmingham Detroit Country Day) 111-9; 3. Tiara Owens (Ferndale) 107-0; 4. Christa Guest (Pontiac Notre Dame Prep) 103-8; 5. Erika Hill (Bloomfield Hills Andover) 87-2; 6. Tori Wilson (Hazel Park) 80-5; 7. Kaleigh Mullen (Pontiac Notre Dame Prep)79-1.50; 8. Elise Anderson (Auburn Hills Avondale) 78-9.

HIGH JUMP — 1. Andrea Pangori (Pontiac Notre Dame Prep) 5-3; 2. (tie) Mary MacLean (Birmingham Detroit Country Day) 5-0; Jordan Moore-Willis (Birmingham Detroit Country Day) 5-0; 4. (tie) Nicole DiFiore (Pontiac Notre Dame Prep) 4-10; Maya Bulger (Birmingham Marian, 4-10; Julia Mastracci (Auburn Hills Avondale) 4-10; 7. Takiyah Smith (Auburn Hills Avondale) 4-7.

LONG JUMP — 1. Taylor Pitts (Warren Fitzgerald) 16-1.50; 2. Gina Semaan (Birmingham Marian) 15-10.75; 3. Jordan Moore-Willis (Birmingham Detroit Country Day) 15-2.75; 4. Dena Ballouz (Bloomfield Hills Andover) 14-11.75; 5. Megan Kraus (Pontiac Notre Dame Prep)14-8.25; 6. Maria Gomez (Pontiac Notre Dame Prep) 14-4.75; 7. Ashley Moskal (Auburn Hills Avondale) 14-3.5; 8. Kimneshia Harris (Warren Fitzgerald) 13-10.

POLE VAULT — No finishers.

3,200-METER RELAY — 1. Pontiac Notre Dame Prep (Christina Casali, Jamie Hanson, Lauren McGrath, Stephanie Risi) 10:02.1; 2. Auburn Hills Avondale, 10:14.5; 3. Bloomfield Hills Andover, 10:23.5; 4. Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood, 10:30.0; 5. (Birmingham Detroit Country Day, 10:36.3; 6. Birmingham Marian, 11:20.2; 7. Hazel Park, 12:30.0; 8. Bloomfield Hills Lahser, 12:39.9.

100 HURDLES — 1. Alia Rice (Ferndale) 16.2; 2. Takiyah Smith (Auburn Hills Avondale) 16.6; 3. Anna Haritos (Auburn Hills Avondale) 16.9; 4. Megan Kraus (Pontiac Notre Dame Prep) 18.2; 5. Sabrena Steen (Hazel Park) 19.0; 6. Jasmine Palakurthi (Birmingham Detroit Country Day) 19.1; 7. Paige Lundy-Kirk (Bloomfield Hills Lahser) 19.20; 8. Hannah Kozerski (Pontiac Notre Dame Prep) 19.2.

100 METERS — 1. Sydney Cureton (Birmingham Detroit Country Day) 11.70; 2. Janae Hill (Detroit Pershing) 11.9; 3. Patsy Thompson (Auburn Hills Avondale) 12.8; 4. Jonell Nwabueze (Birmingham Detroit Country Day) 12.8; 5. Kiaya Bowman (Pontiac Notre Dame Prep) 13.10; 6. Natasha Sood (Birmingham Detroit Country Day) 13.20; 7. Gillian Gelinas (Pontiac Notre Dame Prep) 13.3.

800-METER RELAY — 1. (Birmingham Detroit Country Day) 1:42.5; 2. Pontiac Notre Dame Prep, 1:46.1;; 3. Birmingham Marian, 1:49.7; 4. Livonia Clarenceville, 1:51.1; 5. Auburn Hills Avondale, 1:51.3; 6. Bloomfield Hills Lahser, 1:53.8; 7. Detroit Central, 1:58.0.

1,600 METERS  — 1. Sara Barron (Pontiac Notre Dame Prep) 4:52.8; 2. Elena Miller (Bloomfield Hills Lahser) 5:13.3; 3. Alana O’Mara (Bloomfield Hills Lahser) 5:14.5; 4. Jackie Bredenberg (Bloomfield Hills Lahser) 5:19.4; 5. Claire Ford (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 5:39.0; 6. Niki Krear (Bloomfield Hills Andover, 5:40.0; 7. Natalie Baxter (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 5:47.5; 8. Christina Casali (Pontiac Notre Dame Prep) 5:59.2.

400-METER RELAY — 1. (Birmingham Detroit Country Day) 50.20; 2. Birmingham Marian, 51.3; 3. Pontiac Notre Dame Prep, 52.6; 4. Auburn Hills Avondale, 52.7; 5. Livonia Clarenceville, 53.0; 6. Bloomfield Hills Lahser, 53.1.

400 METERS — 1. Kendall Baisden (Birmingham Detroit Country Day) 56.10; 2. Taylor Timko (Pontiac Notre Dame Prep) 58.1; 3. Danielle Hawthorne (Ferndale) 58.4; 4. Karen Blake (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 58.6; 5. Ava Nasrollahzadeh (Birmingham Detroit Country Day) 59.7; 6. Candice Mack (Pontiac Notre Dame Prep) 1:00.4; 7. Navica Colonna (Auburn Hills Avondale) 1:03.7; 8. Laura Perry (Bloomfield Hills Andover) 1:03.8.

300 HURDLES — 1. Anna Haritos (Auburn Hills Avondale) 47.7; 2. Alia Rice (Ferndale)  50.1; 3. Takiyah Smith (Auburn Hills Avondale) 50.3; 4. Taylour Tredwell (Birmingham Marian) 52.2; 5. Alex Adams (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 54.4; 6. Megan Kraus (Pontiac Notre Dame Prep) 57.0; 7. Hannah Kozerski (Pontiac Notre Dame Prep) 1:00.9.

800 METERS — 1. Sara Barron (Pontiac Notre Dame Prep) 2:15.2; 2. Alana O’Mara (Bloomfield Hills Lahser) 2:27.0; 3. Jamie Hanson (Pontiac Notre Dame Prep) 2:33.1; 4. Alexis Lazarczyk (Birmingham Detroit Country Day) 2:35.5; 5. Aarthi Manjunathan (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 2:37.6; 6. Sydney Roslin (Bloomfield Hills Andover, 2:38.0; 7. Eva Kirkman (Birmingham Detroit Country Day) 2:40.4; 8. Brooke Boccia (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 2:47.6.

200 METERS — 1. Karen Blake (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 25.3; 2. Danielle Hawthorne (Ferndale) 25.9; 3. Ayanna Buckley (Livonia Clarenceville) 26.3; 4. Tyrea Tillman (Auburn Hills Avondale) 27.1; 5. Janae Hill (Detroit Pershing) 27.3; 6. Kiaya Bowman (Pontiac Notre Dame Prep) 27.6; 7. Danisha Banks (Detroit Central) 28.8.

3,200 METERS — 1. Elena Miller (Bloomfield Hills Lahser) 11:08.1; 2. Jackie Bredenberg (Bloomfield Hills Lahser) 11:30.5; 3. Mackenzie Gammons (Bloomfield Hills Andover) 11:42.0; 4. Lexi Sinclair (Bloomfield Hills Andover) 11:43.6; 5. Jemma Howlett (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 11:53.3; 6. Monica Babcock (Birmingham Detroit Country Day) 12:23.7; 7. Lauren McGrath (Pontiac Notre Dame Prep) 12:38.6; 8. Suzanne Wdowik (Auburn Hills Avondale) 13:31.6.

1,600-METER RELAY — 1. Pontiac Notre Dame Prep (Sarah LewAllen, Candice Mack, Sara Barron, Taylor Timko) 4:04.2; 2. Birmingham Detroit Country Day, 4:08.4; 3. Birmingham Marian, 4:17.0; 4. Auburn Hills Avondale, 4:22.5; 5. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 4:25.9; 6. Bloomfield Hills Andover, 4:31.5; 7. Detroit Central, 4:40.9; 8. Bloomfield Hills Lahser, 4:56.7.

Tags: , , , , ,

Category: Auburn Hills Avondale, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Most Recently Updated Stories, Pontiac Notre Dame Prep, Prep Wraps, Sponsors, Stats / Area Leaders, Top Stories, Uncategorized

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.