bww728x90jpg

CROSS COUNTRY: 2012 Oakland County Championships Results

| October 6, 2012 | Comments (2)

Boys Cross Country


52ND ANNUAL OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS


(at Kensington Metropark)

 

TEAM SCORES — 1. Milford, 43; 2. Waterford Mott, 127; 3. Lake Orion, 191; 4. Novi, Detroit Catholic Central, 220; 5. Rochester Adams, 268; 6. Bloomfield Hills Lahser, 273; 7. Walled Lake Northern, 278; 8. Birmingham Seaholm, 346; 9. White Lake Lakeland, 353; 10. Troy, 369; 11. Royal Oak, 377; 12. South Lyon, 400; 13. Rochester, 401; 14. Birmingham Brother Rice, 414; 15. Holly, 430; 16. Oxford, 452; 17. Novi, 463; 18. Rochester Stoney Creek, 466; 19. Berkley, 489; 20. Clarkston, 505; 21. Walled Lake Western, 507; 22. Bloomfield Hills Andover, 583; 23. Orchard Lake St. Mary’s, 584; 24. Farmington, 619; 25. Walled Lake Central, 642; 26.Waterford Kettering, 642; 27. Ortonville Brandon, 777; 28. Birmingham Groves, 840; 29. West Bloomfield, 848; 30. Pontiac Notre Dame Prep, 867; 31. Auburn Hills Avondale, 909; 32. South Lyon East, 928; 33. Birmingham Detroit Country Day, 959; 34. Hazel Park, 997; 35. Troy Athens, 1002; 36. Waterford Our Lady of the Lakes, 1030; 37. North Farmington, 1041; 38. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 1073; 39. Birmingham Roeper, 1169; 40.Auburn Hills Oakland Christian, 1209; 41. Clawson, 1303; 42. (tie) Southfield Christian, no team score; Pontiac, NTS; 44. (tie) Royal Oak Shrine Catholic, DNC; Madison Heights Bishop Foley, DNC; Southfield Bradford Academy, DNC; Madison Heights Lamphere, DNC; Novi Franklin Road Christian, DNC; West Bloomfield Jewish Academy, DNC; Rochester Hills Lutheran Northwest, DNC; Ferndale, DNC; Southfield, DNC; Southfield Lathrup, DNC.

TOP 30 INDIVIDUALS — 1. Brian Kettle (Milford) 15:46; 2. Nate Burnand (Waterford Mott) 15:53; 3. Cody Snavely (Milford) 15:58; 4. T.J. Carey (Lake Orion) 16:07; 5. Ben Hill (Royal Oak) 16:24; 6. Stephen Biebelhausen (Rochester Adams) 16:26; 7. Devin Kimberlin (Walled Lake Northern) 16:30; 8. Sam Albaugh (Waterford Mott) 16:31; 9. Max Benoit (Royal Oak) 16:32; 10. Chris Housel (Milford) 16:32; 11. John Penington (Birmingham Brother Rice) 16:33; 12. Blake McComas (White Lake Lakeland) 16:35; 13. Blake Pozolo (Rochester) 16:37; 14. Matt Graves (Milford) 16:39; 15. Jeff Field (Milford) 16:40; 16. Chris Tsivitse (Rochester Stoney Creek) 16:42; 17. Dane Falberg (Waterford Mott) 16:44; 18. Andrew Thomas (South Lyon) 16:45; 19. Dan Billette (Clarkston) 16:46; 20. Drew Lindman (Farmington) 16:46; 21. Clinton Caddell (Milford) 16:47; 22. Michael Gawlik (Bloomfield Hills Lahser) 16:47; 23. Dallas Shields (Hazel Park) 16:49; 24. Kunal Tangri (Troy) 16:50; 25. Eric Boyle (Rochester Stoney Creek) 16:50; 26. Nico Lanzetta (Novi Detroit Catholic Central) 16:51; 27. Conner Stevons (Rochester Adams) 16:52; 28. Grayson Thomas (White Lake Lakeland) 16:54; 29. Joey Kemeny (Bloomfield Hills Andover) 16:55; 30. Bjorn Kempf (West Bloomfield) 16:57.

Girls Cross Country

52ND ANNUAL OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS


(at Kensington Metropark)

 

TEAM SCORES — 1. Birmingham Seaholm, 47; 2. Clarkston, 138; 3. Milford, 143; 4. Waterford Mott, 154; 5. Troy, 230; 6. Oxford, 230; 7. Lake Orion, 270; 8. Bloomfield Hills Lahser, 275; 9. Rochester Adams, 287; 10. White Lake Lakeland, 339; 11. Walled Lake Northern, 351; 12. Rochester, 356; 13. Birmingham Groves, 407; 14. BloomfieldHills Cranbrook Kingswood 442; 15. North Farmington 460; 16. Bloomfield Hills Andover 492; 17. Pontiac Notre Dame Prep, 499; 18. Farmington Hills Mercy, 508; 19. Farmington, 524; 20. Walled Lake Western, 564; 21. West Bloomfield, 576; 22. Rochester Stoney Creek, 593; 23. Berkley, 608; 24. Birmingham Detroit Country Day, 612; 25. Royal Oak, 637; 26. Auburn Hills Avondale, 649; 27. Ortonville Brandon, 687; 28. Birmingham Marian, 729; 29. Waterford Our Lady of the Lakes, 746; 30. Novi, 768; 31. Auburn Hills Oakland Christian, 885; 32. Waterford Kettering, 909; 33. (tie) Birmingham Roeper, NTS; Troy Athens, NTS; Hazel Park, NTS; Southfield Christian, NTS; 37. (tie) Holly, DNC; Clawson, DNC; Pontiac, DNC; Royal Oak Shrine, DNC; Madison Heights Bishop Foley, DNC; Southfield Bradford Academy, DNC; Madison Heights Lamphere, DNC; Novi Franklin Road Christian, DNC; West Bloomfield Jewish Academy, DNC; Rochester Hills Lutheran Northwest, DNC; Ferndale, DNC; Southfield, DNC; Southfield Lathrup, DNC.

TOP 30 INDIVIDUALS 1. Erin Finn (West Bloomfield) 18:18; 2. Elena Miller (Bloomfield Hills Lahser) 18:30; 3. Brooke Kovacic (Oxford) 18:39; 4. Audrey Belf (Birmingham Seaholm) 18:48; 5. Jamie Morrissey (Rochester Adams) 18:5;, 6. Jessica Goethals (Rochester) 18:58; 7. Alana O’Mara (Bloomfield Hills Lahser) 19:00; 8. Aubrey Wilberding (Birmingham Seaholm) 19:10; 9. Nicole Hanson (Clarkston) 19:08; 10. Tess Wilberding (Birmingham Seaholm) 19:10; 11. Rachel DaDamio (Birmingham Seaholm) 19:10; 12. Daya Wagh (Waterford Mott) 19:15; 13. Jackie Feist (Birmingham Groves) 19:23; 14. Danielle Bentzley (Birmingham Seaholm) 19:24; 15. Rachel Barrett (Milford) 19:25; 16. Lynsie Gram (Clarkston) 19:34; 17. Julia Demko (Birmingham Seaholm) 19:42, 18. Sarah Hale (Waterford Mott) 19:46; 19. Tessa Fornari (Waterford Our Lady of Lakes) 19:49; 20. Jackie Mullins (Novi) 19:52; 21. Mackenzie Gammons (Bloomfield Hills Andover) 19:55; 22. Alyssa Byndas (Milford) 19:58; 23. Lauren Miller (Troy) 20:00; 24. Allysen Eads (Farmington Hills Mercy) 20:00; 25. Jenna Feeney (Oxford) 20:01; 26. Patty Girardot (Birmingham Seaholm) 20:02; 27. Courtney Munley (Waterford Mott) 20:03; 28. Erin Billette (Clarkston) 20:04; 29. Claire Ford (Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood) 20:11; 30. Miranda Reinhart (White Lake Lakeland) 20:13.

Tags:

Category: Uncategorized

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Comments (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.