reedsreeds-728x90jpg

PREP STATE RANKINGS — Oct. 9

| October 10, 2012 | Comments (0)

 

PREP STATE RANKINGS

Digital sports publication www.northoaklandsports.com will publish state rankings each week. Forward copies by e-mail to senior editor dan.stickradt@northoaklandsports.com or to results@northoaklandsports.com.

 

Boys Soccer

(By the coaches association)

 

Division 1 — 1. East Kentwood; 2. Rockford; 3. Brighton; 4. Rochester Stoney Creek; 5. Plymouth Salem; 6. Plymouth Canton; 7. Okemos; 8. Portage Northern; 9. Utica Eisenhower; 10. Ann Arbor Huron.

Honorable mention Troy, Birmingham Brother Rice, Troy Athens, Warren DeLaSalle, Livonia Stevenson.

Division 2 — 1. Spring Lake; 2. Grand Rapids Forest Hills Eastern; 3. Hudsonville Unity Christian; 4. East Lansing; 5. Mason; 6. Haslett; 7. Bloomfield Hills Lahser; 8. Auburn Hills Avondale; 9. Holland; 10. Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

Honorable mention DeWitt, Mattawan, Dexter, St. Clair Shores Lake Shore, Coldwater.

Division 3 — 1. South Haven; 2. Grand Rapids South Christian; 3. Whitehall; 4 Muskegon Orchard View; 5. Birmingham Detroit Country Day; 6. Detroit Cesar Chavez Academy; 7. Elk Rapids; 8. Freeland; 9. Grosse Ile; 10. Frankenmuth

Honorable mention Clawson, Williamston, Imlay City.

Division 4 — 1. Lansing Christian; 2. Kalamazoo Hackett Catholic; 3. Allen Park Inter-City Baptist; 4. Birmingham Roeper; 5. Burton Genesee Christian; 6. Auburn Hills Oakland Christian; 7. Saginaw Valley Lutheran; 8. Grand Rapids Covenant Christian; 9. Ann Arbor Greenhills; 10. Muskegon West Michigan Christian.

Honorable mention McBain Northern Michigan Christian, Hart, Leeland, St. Joseph Lake Michigan Catholic.

 

 

Boys Tennis

(By the coaches association)

 

Division 1 — 1. Novi; 2. Birmingham Brother Rice; 3. Ann Arbor Huron; 4. Northville; 5. Troy; 6. Rochester Adams; 7. Traverse City Central; 8. Rochester Stoney Creek; 9. Ann Arbor Pioneer, Saline, Ann Arbor Skyline.

Division 2 — 1. Midland Dow; 2. Portage Central; 3. Grand Rapids Forest Hills Central; 4. Grand Rapids Forest Hills Northern; 5. Detroit U-D Jesuit; 6. Bloomfield Hills Andover; 7. Birmingham Seaholm ; 8. Battle Creek Lakeview; 9. Okemos; 10. Birmingham Groves.

Division 3 — 1. Birmingham Detroit Country Day; 2. St. Joseph; 3. East Grand Rapids; 4. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood; 5. Grand Rapids Christian; 6. Petoskey; 7. Holland Christian; 8. Sturgis; 9. Grand Rapids Forest Hills Eastern; 10. Spring Lake

Division 4 — 1. Ann Arbor Greenhills; 2. Grosse Pointe Woods University Liggett; 3. (tie) Armada, Ludington, Jackson Lumen Christi; 6. Grand Rapids Catholic Central; 7. (tie) Grand Rapids South Christian, Almont, Kalamazoo Christian; 10. Portland.

 
Football

(By the Associated Press)
Division 1 (School Total Points) 1. Clarkston (4) (7-0) 48; 2. Lake Orion (1) (7-0) 46; 3. Detroit Cass Tech (6-1) 41; 4. Livonia Churchill (7-0) 31; 5. Warren Mott (7-0) 25; 6. Rockford (5-2) 21; 7. Flint Carman-Ainsworth (6-1) 16; 8. Macomb Dakota (6-1) 11; 9. (tie) Monroe (6-1) 8; Dearborn Fordson (6-1) 8

Others receiving votes 11. (tie) Clinton Township Chippewa Valley 6; Plymouth 6; 13. Hartland 3; Novi Detroit Catholic Central 3; 15. Saline 2.

Division 2 (School Total Points) 1. Muskegon (5) (7-0) 50; 2. Midland (7-0) 43; 3. Lowell (6-1) 40; 4. Birmingham Brother Rice (5-2) 33; 5. Oak Park (7-0) 26; 6. Auburn Bay City Western (7-0) 24; 7. Lansing Everett (7-0) 23; 8. Farmington (6-1) 13; 9. (tie) Mattawan (7-0) 6; Traverse City Central (6-1) 6

Others receiving votes 11. (tie) Swartz Creek 3; Caledonia 3; 13. (tie) Woodhaven 2; Wyandotte Roosevelt 2; 15. Walled Lake Northern 1.

Division 3 (School Total Points) 1. Orchard Lake St. Mary (5) (6-1) 50; 2. Zeeland East (7-0) 45; 3. Grand Rapids Christian (6-1) 40; 4. Stevensville Lakeshore (7-0) 35; 5. Fruitport (7-0) 28; 6. Linden (6-1) 24; 7. Milan (7-0) 21; 8. Dewitt (6-1) 11; 9. Lapeer West (5-2) 9; 10. St. Clair (7-0) 8.

Others receiving votes 11. (tie) Bloomfield Hills Lahser 2; Auburn Hills Avondale 2.

Division 4 (School Total Points) 1. Grand Rapids Catholic Central (5) (7-0) 50; 2. Croswell-Lexington (7-0) 44; 3. Paw Paw (7-0) 41; 4. Grosse Ile (6-1) 34; 5. Birmingham Detroit Country Day (6-1) 31; 6. Pontiac Notre Dame Prep (7-0) 21; 7. Battle Creek Pennfield (6-1) 19; 8. Comstock Park (6-1) 15; 9. Dearborn Heights Robichaud (7-0) 11; 10. Zeeland West (5-2) 8

Others receiving votes 11. Goodrich 1.

Division 5 (School Total Points) 1. Flint Powers Catholic  (5) (7-0) 50; 2. Jackson Lumen Christi (7-0) 44; 3. Muskegon Oakridge (7-0) 41; 4. Frankenmuth (7-0) 33; 5. Dowagiac Union (7-0) 29; 6. Kingsford (6-1) 20; 7. Grayling (7-0) 19; 8. Lansing Catholic (6-1) 14; 9. River Rouge (7-0) 9; 10. Menominee (6-1) 6.

Others receiving votes 11. Carrollton 4; 12. (tie) Portland 2; Reed City 2; 14. (tie) Leslie 1; Hopkins 1.

Division 6 (School Total Points) 1. Ithaca (4) (7-0) 49; 2. Schoolcraft (1) (7-0) 46; 3. Negaunee (7-0) 31; 4. (tie) Clinton (7-0) 29; Constantine (6-1) 29; 6. Hillsdale (7-0) 26; 7. Michigan Center (7-0) 22; 8. Millington (7-0) 17; 9. Hemlock (6-1) 14; 10. Montague (6-1) 6

Others receiving votes 11. Watervliet 3; 12. Grass Lake 2; 13. Vassar 1.

Division 7 (School Total Points) 1. Detroit Loyola (4) (7-0) 49; 2. Reese (1) (7-0) 46; 3. Mancelona (7-0) 39; 4. Ishpeming (6-1) 28; 5. Lawton (6-1) 25; 6. Decatur (6-1) 21; 7. Saginaw Nouvel Catholic (5-2) 18; 8. Ottawa Lake Whiteford (6-1) 15; 9. Traverse City St. Francis (4-3) 11; 10. Grosse Pointe Woods University Liggett (6-1) 8

Others receiving votes 11. (tie) Reading 4; Union City 4; Waterford Our Lady of the Lakes ; 14. Lake City 3.

Division 8 (School Total Points) 1. Mendon (4) (7-0) 47; 2. New Lothrop (7-0) 44; 3. Beal City (1) (7-0) 39; 4. St. Ignace LaSalle (7-0) 29; 5. (tie) Harbor Beach (6-1) 26; Iron Mountain North Dickinson (7-0) 26; 7. Fowler (6-1) 19; 8. Climax-Scotts (7-0) 13; 9. Muskegon Catholic Central (5-2) 10; 10. Crystal Falls Forest Park (6-1) 9.

Others receiving votes 11. Mount Pleasant Sacred Heart 8; 12. Manistee Catholic Central 4; 13. L’Anse 1.

 

Girls Swimming

Division 1 — 1. (tie) Farmington Hills Mercy, Saline; 3. Holland West Ottawa; 4. Birmingham Marian; 5. Hudsonville; 6. South Lyon Unified; 7. Zeeland Unified;

8. Clarkston; 9. Rockford; 10. Novi.

Honorable mention Northville, Plymouth Salem, Hartland, Dearborn, Lake Orion, Troy, Plymouth, Plymouth Canton, Ann Arbor Pioneer, Ann Arbor Huron, Brighton, Jackson, Macomb Dakota, Waterford Unified.

Division 2 — 1. Holland; 2. Birmingham Seaholm; 3. Grosse Pointe South; 4. Birmingham Groves; 5. Ann Arbor Skyline; 6. East Grand Rapids; 7. Portage Central; 8. Rochester Adams; 9. Okemos; 10. Midland Dow.

Honorable mention Grand Rapids Forest Hills Central, Farmington Harrison, Battle Creek Lakeview, Dexter, Saginaw Heritage, Jenison, Bay City Western, Portage Northern, Milan, Grand Rapids Northview.

Division 3 — 1. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood; 2. Bloomfield Hills Lahser; 3. Plainwell; 4. Alma; 5. Holland Christian; 6. Hamilton; 7. Adrian; 8. Tecumseh; 9. Grandville Calvin Christian; 10.Pontiac Notre Dame Prep.

Honorable mention Grand Rapids Christian, Grosse Isle, Chelsea, DeWitt, Haslett, Birmingham Detroit Country Day, Harper Creek.

 

 

Tags: , , ,

Category: Featured Articles, High School, High School (M-Z), Most Recently Updated Stories, Prep Wraps, Sports Shorts, State Rankings, Top Stories, Uncategorized

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.