farm-bureau-ads-home2-banner-120x975png

BOWLING: Regional Scoreboard

| February 23, 2014 | Comments (0)

Boys Bowling

 

DIVISION 1 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Century Bowl, Waterford)

TEAM SCORES — 1. Clarkston, 3378; 2. Walled Lake Central,3573; 3. Oxford 3745; 4. Walled Lake Northern, 3681; 5. Waterford Kettering, 3647; 7. Farmington-Harrison Unified, 3586; 8. Lake Orion, 3564; 9. Hartland, 3510; 10. North Farmington, 3458; 11. Waterford Mott, 3430; 12. Birmingham Brother Rice, 3416; 13. Birmingham Unified, 3384; 14. White Lake Lakeland, 3083; 15. Milford, 3008; 16. Bloomfield Hills, 2871.

SINGLES — 1. Bobby Eller (Waterford Kettering) 1212; 2. Michael Cleve (Birmingham Brother Rice) 1209; 3. Jacob Kersten (Clarkston) 1193; 4. Christopher Sandstrom (Waterford Mott) 1174; 5. Eric Wagner (Clarkston) 1168; 6. (tie) Matthew Willis (Hartland) 1160; Cody Townsend (Waterford Kettering) 1160; 8. Parker Griffin (Hartland) 1157; 9. Matt Abraham (Walled Lake Central) 1157; 10. Ryan Arnoldi (Walled Lake Northern) 1149.

 

DIVISION 1 REGIONAL

(Feb. 21-22 at 5 Star Lanes, Sterling Heights)

TEAM SCORES — 1. Macomb Dakota, 4341; 2. Clinton Township Chippewa Valet, 4273; 3. Sterling Heights Stevenson, 4272; 4. Macomb L’Anse Creuse North, 4192; 5. Utica Eisenhower, 4104; 6. Utica, 4054; 7. New Baltimore Anchor Bay, 3998; 8. Romeo, 3978; 9. Troy, 3959; 10. Port Huron, 3894; 11. Sterling Heights, 3758; 12. Utica Ford II, 3745; 13. Port Huron Northern, 3718; 14. Troy Athens, 3690.

SINGLES — 1. Anthony Taormina (Sterling Heights Stevenson) 1404; 2. Justin Taylor (Macomb Dakota) 1390; 3. Vince Papais (Sterling Heights Stevenson) 1341`; 4. Jake Peyerk (Romeo) 1335; 5. Josph Seefried (Romeo) 1309; 6. Andrew Vanturini (Utica) 1280; 7. Chris Ireland (Utica Eisenhower) 1266; 8. Kyle Hayes (Macomb L’Anse Creuse North) 1264; 9. Garrett Blazejewski (New Baltimore Anchor Bay) 1261; 10. Matt Willis (New Baltimore Anchor Bay) 1257.

 

DIVISION 2 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Capitol Bowl, Owosso)

TEAM SCORES — 1. Flint Kearsley, 3789; 2. Owosso, 3665; 3. Ortonville Brandon, 3649; 4. Swartz Creek, 3648; 5. Flushing, 3604; 6. East Lansing, 3598; 7. Mason, 3552; 8. Lansing Waverly, 3326; 9. Fenton, 3279; 10. Holly, 3273; 11. Linden, 3255; 12. Haslett, 3157; 13. Eaton Rapids, 3147; 14. Flint Southwestern Academy, 2912; 15. Flint Northwestern, NTS.

SINGLES — 1. Brandon Richard (Flint Kearsley) 1261; 2. Brendan Adams (Flushing) 1177; 3. Anthony Kelley (Flint Kearsley) 1153; 4. Cody Vincent (Owosso) 1143; 5. Chad Stephen (Flint Kearsley) 1141; 6. Nick Udocon (Ortonville Brandon) 1140; 7. Cal Wykes (Swartz Creek) 1139; 8. Colton Pnacek (Mason) 1135; 9. Nick Carl (Mason) 1128; 10. Erik Trigger (Swartz Creek) 1120.

 

DIVISION 3 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Cherry Hill Lanes, Allen Park)

TEAM SCORES — 1. Corunna, 4174; 2. Armada, 3701; 3. Capac, 3679; 4. Richmond, 3493; 5. St. Clair Shores South Lake, 3362; 6. Croswell-Lexington, 3213; 7. Allen Park Cabrini, 3148; 8. Almont, 3138; 9. Yale, 3083; 10. Pontiac Notre Dame Prep, 2939; 11. Birmingham Detroit Country Day, 2758; 12. (tie) Imlay City, NTS; Livonia Clarenceville, NTS.

SINGLES — 1. Ethan Moran (Capac) 1156; 2. Michael Anders (Corunna) 1154; 3. Austin Mowinski (Corunna) 1126; 4. Nick Medley (Armada) 1124; 5. Jeremy Geisler (Armada) 1100; 6. Matt St. George (Croswell-Lexington) 1096; 7. Garrett Bork (Armada) 1085; 8. Frank Pavka (Corunna) 1082; 9. Justin Vanith (Imlay City) 1073; 10. Samuel Moore (Livonia Clarenceville, 1077.

 

DIVISION 4 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Richfield Bowl, New Lothrup)

TEAM SCORES — 1. Burton Bendle, 3440; 2. Dryden, 3386; 3. Flint Hamady, 3232; 4. Madison Heights Bishop Foley, 3207; 5. Flint Beecher, 3199; 6. Waterford Our Lady of the Lakes, 3018; 7. New Haven, 2959; 8. Memphis, 2949; 9. Genesee, 2851; 10. Kimball Landmark Academy, 2726; 11. Auburn Hills Oakland Christian, 2672; 12. New Lothrup, 2621; 13. Burton Bentley, 2494; 14. Byron, 2347.

SINGLES — 1. Curtis VanHorn (Dryden) 1135; 2. Patrick Kallszewski (Dryden) 1099; 3. Jordan Carl (New Haven) 1096; 4. Jason Krupp (New Lothrup) 1094; 5. Zachary Ngiramulei (Burton Bendle) 1087; 6. Daniel Diener (Burton Bendle) 1071; 7. Cochise Hardy (Flint Hamady) 1066; 8. Cody Cantrell (Genesee) 1044; 9. Tyler Thompson (New Haven) 1036; 10. Jair Graves (Flint Hamady) 1024.

 

Girls Bowling

 

DIVISION 1 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Century Bowl, Waterford)

TEAM SCORES — 1. Farmington-Harrison Unified, 3573; 2. Walled Lake Central, 3518; 3. Clarkston, 3462; 4. Lake Orion, 3334; 5. Oxford, 3190; 6. Waterford Mott, 3184; 7. North Farmington, 3068; 8. Waterford Kettering, 3009; 9. White Lake Lakeland, 2860; 10. Hartland, 2845; 11. Birmingham Unified, 2784; 12. Walled Lake Western, 2641; 13. Walled Lake Northern, 2525; 14. Milford, 2137; 15. Bloomfield Hills, 1992

SINGLES — 1. Ashley Bickel (Walled Lake Central) 1214; 2. Courtney LeBlanc (Lake Orion) 1181; 3. Janai Teamer (Farmington-Harrison Unified) 1145; 4. Candyce Bradley (Farmington-Harrison Unified) 1114; 5. Victoria Wolfgang (Clarkston) 1104; 6. Kylie Hornsby (Walled Lake Central) 1103; 7. Rae’van Turner (North Farmington) 1088; 8. Caylin Doran (Farmington-Harrison Unified) 1086; 9. Kristen Smith (Waterford Mott) 1063; 10. Samantha Vader (Walled Lake Northern) 1058.

 

DIVISION 1 REGIONAL

(Feb. 21-22 at 5 Star Lanes, Sterling Heights)

TEAM SCORES — 1. Sterling Heights Stevenson, 3761; 2. Macomb Dakota, 3690; 3. Utica Eisenhower, 3546; 4. Clinton Township Chippewa Valley, 3402; 5. Utica, 3255; 6. Macomb L’Anse Creuse North, 3225; 7. Utica Ford II, 3144; 8. Port Huron Northern, 2966; 9. New Baltimore Anchor Bay, 2650; 10. Port Huron, 2838; 11. Troy Athens, 2816; 12. Troy, 2675; 13. Romeo, 2671; 14. Sterling Heights, NTS.

SINGLES — 1. Samantha Gainor (Macomb L’Anse Creuse North) 1229; 2. Sarah Forton (Macomb Dakota) 1212; 3. Bizabeth Ireland (Utica Eisenhower) 1181; 4. Maria Osinski (Sterling Heights Stevenson) 1166; 5. Renee Spicuzza (Sterling Heights Stevenson) 1154; 6. Siera Stade (Macomb Dakota) 1151; 7. Nicole Mikaelian (Macomb Dakota) 1149; 8. Jennifer Kelly (Clinton Township Chippewa Valley) 1147; 9. Ashley Krywy (Sterling Heights Stevenson) 1113; 10. Jenna Nottle (Macomb Dakota) 1106.

 

DIVISION 2 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Capitol Bowl, Owosso)

TEAM SCORES — 1. Flint Kearsley, 3664; 2. Mason, 3293; 3. Owosso, 3191; 4. Swartz Creek, 3176; 5. Holly, 3111; 6. Haslett, 2971; 7. Flushing, 2841; 8. Lansing Waverly, 2792; 9. Eaton Rapids, 2771; 10. Ortonville Brandon 2633; 11. East Lansing, 2591; 12. Fenton, 2590; 13. Flint Southwestern Academy, 2311; 14. Flint Southwestern, 1984; 15. Linden, NTS.

SINGLES — 1. Anna Rutledge (Flint Kearsley) 1141; 2. Tarah Patsey (Owosso) 1122; 3. Hannah Ploof (Flint Kearsley) 1108; 4. Rebecca Iverson (Flint Kearsley) 1107; 5. Heidi Martin (Holly) 1097; 6. Kayla Emmendorfer (Flint Kearsley) 1091; 7. DFani Doolan (Flint Kearsley) 1065; 8. Calli Feier (Mason) 1060; 9. Jordyn Stone (Eaton Rapids) 1058; 10. Katelynn Maxwell (Flint Kearsley) 1030.

 

DIVISION 3 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Cherry Hill Lanes, Allen Park)

TEAM SCORES — 1. Richmond, 3667; 2. Armada, 3510; 3. Croswell-Lexington, 3496; 4. Corunna, 3398; 5. Allen Park Cabrini, 3269; 6. St. Clair Shores South Lake, 2835; 7. Capac, 2780; 8. Pontiac Notre Dame Prep, 2743; 9. Yale, 2481; 10. Birmingham Detroit Country Day, 2159; 11. (tie) Livonia Clarenceville, NTS; Imlay City, NTS; Almont, NTS.

SINGLES — 1. Payton Dickson (Richmond) 1225; 2. Hannah Eldridge (Corunna) 1154; 3. Noelle Scheuer (Richmond) 1144; 4. Sierra Howes (Corunna) 1134; 5. Victoria Bender (Croswell-Lexington) 1116; 6. Megan Geiser (Croswell-Lexington) 1112; 7. Heather Bruci (Richmond) 1075; 8. Makaila Spencer (Armada) 1054; 9. Charity Mosher (Croswell-Lexington) 1046; 10. Katie LaPrte (Croswell-Lexington) 1042.

 

DIVISION 4 REGIONAL

(Feb. 21-22 at Richfield Bowl, New Lothrup)

TEAM SCORES — 1. Burton Bendle, 2679; 2. Byron, 2751; 3. Memphis, 2743; 4. Dryden, 2723; 5. Waterford Our Lady of the Lakes, 2696; 6. Flint Beecher, 2647; 7. Burton Bentley, 2592; 8. New Lothrup,  2511; 9. Flint Hamady, 2469; 10. Genesee, 2451; 11. Kimball Landmark Academy, 2390; 12. Madison Heights Bishop Foley, 2341; 13. New Haven, 2272; 14. Royal Oak Shrine Catholic, 2135.

SINGLES — 1. Monique Ragland (Flint Beecher) 1011; 2. Savanah Senters (Burton Bendle) 1007; 3. Alicia Burman (Byron) 962; 4. Kerstyn Ketelhut (Dryden) 948; 5. Shiahrita Gibson (Flint Beecher) 918; 6. Taryn Gwinn (Burton Bendle) 896; 7. Courtney Thiesen (New Haven) 893; 8. Katie Smalley (Memphis) 887; 9. Kelsey Isbell (Burton Bentley) 877; 10. Olivia Imbier (Waterford Our Lady of the Lakes) 866.

 

bowling - 1

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Category: Auburn Hills Oakland Christian, Bowling, Clarkston, Clarkston Everest Catholic, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Holly, Lake Orion, Most Recently Updated Stories, Ortonville Brandon, Oxford, Pontiac Notre Dame Prep, Prep Wraps, Sport, Sports Shorts, Stats / Area Leaders, Top Stories, Troy, Troy Athens, Waterford Our Lady of the Lakes

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.