BASEBALL: 2014 MHSBCA All-State Baseball Teams | North Oakland Sports
farm-bureau-ads-home2-banner-120x975png

BASEBALL: 2014 MHSBCA All-State Baseball Teams

| June 17, 2014 | Comments (0)

 

Below are the 2014 MHSBCA Baseball All-State Teams, as selected by a panel of member coaches:  

ALL-STATE DREAM TEAM

Pitchers Michael Hendrickson, Saline sr.; Nick Kamrada, Grand Ledge sr.; Dazon Cole, West Bloomfield sr.; Dillon McInerny, Richmond jr.; Garrett Schilling, Madison Heights Bishop Foley Catholic sr.

Infielders Jake Bivens, Battle Creek Lakeview sr.; Kory Young, Rockford sr.; Brad Boss, Temperance Bedford sr.; Sal Ciaravino, Grosse Pointe North sr.; Ryan Liagre, Grosse Pointe South jr.; Brad Baldwin, Madison Heights Bishop Foley Catholic sr.; Nick Azar, Grosse Pointe Woods University-Liggett jr.

First Basemen Kyle Randick, Flushing sr.; Randy Righter, Birmingham Brother Rice sr.

Outfielders Tyler Kyra, Jackson sr.; Nick Plummer, Birmingham Brother Rice jr.; Daniel Robinson, Grosse Pointe North jr.; Brandon Hughes, Sterling Heights Stevenson sr.; Zack McGuire, Sterling Heights Stevenson sr.

Catchers Danny Kerr, Macomb L’Anse Creuse North sr.; Kevin O’Malley, Walled Lake Central sr.; Anthony Montoya, St. Joseph sr.

Utility Matt Ruppenthal (Sr.), Birmingham Brother Rice.

DIVISION 1

FIRST TEAM

Pitchers Michael Hendrickson, Saline sr.; Nick Kamrada, Grand Ledge sr.; Dazon Cole, West Bloomfield sr.; Sean Martens, Ortonville Brandon sr.; Scott Badour, Bay City Western sr.

Infielders Tyler Gulick, East Lansingsr.; Jake Bivens, Battle Creek Lakeview sr.; Kory Young, Rockford sr.; Brad Boss, Temperance Bedford sr.; Sal Ciaravino, Grosse Pointe North sr.; Ryan Liagre, Grosse Pointe South jr.; Jimmy Menchl, Grosse Pointe South sr.

First Basemen Randy Righter, Birmingham Brother Rice sr.; Kyle Randick, Flushing sr.

Outfielders – Tyler Kyro, Jackson sr.; Nick Plummer, Birmingham Brother Rice jr.; Brandon Hughes, Sterling Heights Stevenson sr.; Zack McGuire, Sterling Heights Stevenson sr.

Catchers Danny Kerr, Macomb L’Anse Creuse North sr.; Kevin O’Malley, Walled Lake Central sr.; Trent Theisen, Saline jr.

Utility Matt Ruppenthal, Birmingham Brother Rice sr.

SECOND TEAM

Pitchers Reid Kelley, Rockford sr.; Tyler Waldrop, Grand Ledge jr.; Alex Zielinski, Brighton jr.; Joe Wolf, Sterling Heights Stevenson sr.; Josh Bays, Lake Orion sr.

CALL TO ARMS: Lake Orion's Josh Bays was voted to the Division 1 All-State Second Team. File Photo

CALL TO ARMS: Lake Orion’s Josh Bays was voted to the Division 1 All-State Second Team. File Photo

Infielders Gordan Fisher, Detroit U-D Jesuit sr.; Eric Gilgenbach, Rochester Stoney Creek jr.; Dean Emanuele, Sterling Heights Stevenson sr.; Brendan Mangan, Macomb Dakota sr.; Zach Kallgren, Walled Lake Central sr.; Nathan Bethel, Jackson sr.; Seth Freed, Bay City Western sr.

First Basemen Anthony Gutierrez, Detroit Western jr.; Bryan Klosterman, Novi sr.

Outfielders Dan Chmielewski, Utica Eisenhower sr.; Joe Popp, Clarkston jr.; Brian Cappiello, Grandville jr.; Nate Langenfeld, Grand Ledge sr.; Jordan Leyder, Howell sr.

Catchers Carson Eby, Bay City Western jr.; Brent Showers, Rockford sr.; Ron Williams, Grosse Pointe South sr.

Utility Parker Groom, Lowell sr.

DIVISION 2

FIRST TEAM

Pitchers Tanner Allison, Portland sr.; Aaron Leasher, Mt. Pleasant; sr. Dillon McInerny, Richmond jr.; Jared Tobey, St. Clair sr.; Phil Carey, Tecumseh sr.

Infielders Trace Woodworth, Haslett jr.; Matt Clark, Adrian jr.; Chance Stewart, Sturgis sr.; Austin Harvey, Richmond sr.; Matt Pierce, St. Joseph sr.; Alex Caudy, Lake Odessa Lakewood sr.; Scott McCormick, Carleton Airport sr.

First Basemen Sam Smith, DeWitt sr.; Drew Roth, Midland Bullock Creek sr.

Outfielders Blake Meldrum, St. Clair sr.; Aiden Cullen, Pontiac Notre Dame Prep sr.; Nash Irwin, Mt. Morris sr.; Mitchell Reyes, Fruitport sr.; Austin Brandt, Portland sr.

Catchers Evan Kratt, Richmond jr.; Anthony Montoya, St. Joseph sr.; John Michael Moody, DeWitt sr.

Utility Zach Leach, Richmond sr.

SECOND TEAM

Pitchers Josh Hejka, Dearborn Divine Child jr.; Hunter Buczkowski, Mt. Pleasant soph.; Antonio Jacobs, Bay City John Glenn sr.; Will Mullen, Pontiac Notre Dame Prep jr.; Anthony Gunn, Pontiac Notre Dame Prep jr.

Infielders  Ben Finzel, Saginaw Swan Valley sr.; Alex Roed, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood sr.; Ian Dimitrie, Madison Heights Lamphere sr.; Chad Large, Ludington sr.; Jake Dipillo, Pontiac Notre Dame Prep jr.; Kyle Zietlow, Spring Lake jr.; Thomas Lindeman, Milan jr.

First Basemen Grant Reuss, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood sr.; Joel Dayton, East Grand Rapids sr.

Outfielders Travis Janes, Auburn Hills Avondale soph.; Tony Canonie, South Haven sr.; Alex Walton, Marshall jr.; Tyler Robbins, Bay City John Glenn jr.; Brett Murray, Trenton sr.

Catchers Luke Shilling, Pontiac Notre Dame Prep jr.; Will Salter, Orchard Lake St. Mary’s sr.; Drew Blakely, Richland Gull Lake soph.

Utility Andrew Click, Portland sr.

DIVISION 3

FIRST TEAM

Pitchers T.J. Baker, Clinton sr.; Kyle Rago, Berrien Springs sr.; Ryan Orr, Bath sr.; Garrett Schilling, Madison Heights Bishop Foley Catholic sr.; Matt Sahr, Reese sr.

Infielders Bryce Windham, Monroe St. Mary Catholic Central jr.; Damon Buchberger, Montague jr.; Brad Baldwin, Madison Heights Bishop Foley Catholic sr.; Nick Azar, Grosse Pointe Woods University-Liggett jr.; Aaron Gillespie, Memphis soph.

First Basemen Brock Ridgeway, Homer soph.; Mason Branigan, Shepherd jr.

Outfielders Brenden Woelmer, Ida jr.; Logan Hessbrook, Ithaca sr.; Austin Gonser, Vermontville Maple Valley sr.; Adam Fiema, Grosse Pointe Woods University-Liggett sr.; Austin Lukachewski, Madison Heights Bishop Catholic sr.

Catchers Kyle Heller, Monroe St. Mary Catholic Central sr.; Austin Lansky, Comstock sr.; Wil Telgenhof, Charlevoix jr.

Utility Hunter Garling, Gladstone soph.

SECOND TEAM

Pitchers — Ross VanSolkema, Grandville Calvin Christian jr.; Ian Waldo, Harbor Springs sr.; Tyler Gnodtke, Bridgman sr.; Joby Kawaski, Decatur sr.; Gehrig Anglin, Grosse Pointe Woods University-Liggett fr.

Infielders Seth Ritsema, Grandville Calvin Christian sr.; Dylan Coolidge, Olivet sr.; Alex White, Homer sr.; Matt Botti, Decatur sr.; Alex Zaciewski, Blissfield jr.; Austin Putman, Charlevoix soph.; Charlie Bugbee, Clare jr.

First Basemen Anthony Simon, Grosse Pointe Woods University-Liggett sr.; Austin Schertzing, Lansing Catholic Central sr.

Outfielders Beau Redfield, Grand Rapids NorthPointe Christian sr.; Cody Peyok, Reese sr.; Nate Sitkiewicz, Homer jr.; Noah Certa, Charlevoix jr.

Catchers David Chung, Madison Heights Bishop Foley Catholic sr.; Drew Marion, Lake City sr.; Ben Hill, Grand Rapids NorthPointe Christian sr.

Utility Mike Murley, Madison Heights Bishop Foley Catholic sr.

DIVISION 4

FIRST TEAM

Pitchers Ty Rollin, Beal City sr.; Grant Steinborn, New Lothrop jr.; Thomas Wining, Maple City Glen Lake sr.; Joe Barrons, Kingston sr.; Kaleb McCarroll, Mendon sr.

Infielders Wade SanMiguel, Breckenridge jr.; Kyle Chappelle, New Lothrop sr.; Derek Gribler, Lawrence jr.; Matt Cammire, Lawrence jr.; Michael Kool, Centreville soph.; Adam Underwood, Bellaire sr.; Lucas Richardson, Brethren sr.

First Basemen Nick Holt, Muskegon Catholic Central jr.; Austin Ooziana, Maple City Glen Lake jr.

Outfielders Chris Thomsen, North Adams Jerome sr.; Cody Franklin, Lincoln-Alcona sr.; Ryan Stewart, Sterling Heights Parkway Christian sr.; Josh Parks, Lansing Christian jr.; Luke Steikar, Rudyard sr.

Catchers Dan Jipping, Plymouth Christian sr.; Nick Hoogerhyde, Beal City sr.; Trevor Aspey, Maple City Glen Lake sr.

Utility Luke Barber, Allen Park Inter-City Baptist jr.

SECOND TEAM

Pitchers Connor Myers, Rudyard jr.; Cameron Pope, New Lothrop soph.; Sam Traver, Potterville jr.; Riley McManus, Sterling Heights Parkway Christian soph.; Kyle Case, Kinde North Huron sr.

Infielders Brady Van Sloten, Rudyard sr.; Coalton Huff, Johannesburg-Lewiston sr.; Nicholas Schiner, Dryden sr.; Eathan Vosburg, Climax-Scotts jr.; Justin Salvano, St. Joseph Lake Michigan Catholic sr.; Josh Schelke, Harbor Beach sr.; Charles Auten, Mio AuSable jr.

First Basemen Corey Gillett, Rudyard jr.; Colin Cook, Harbor Beach sr.

Outfielders Evan Kraatz, Allen Park Inter-City Baptist sr.; Tommy Auger, Onaway sr.; Greg Harris, Kalamazoo Christian jr.; Stephen Niewander, Kalamazoo Christian jr.; Alex Lewandowski, Muskegon Catholic Central sr.

Catchers – Michael Rinke, Dryden sr.; Connor Murney, Lawrence sr.; Jacob Holt, Muskegon Catholic Central soph.

Utility — Kenny Frieswyk, Frankfort jr.

Tags: , , , , , , ,

Category: Auburn Hills Avondale, Auburn Hills Oakland Christian, Baseball, Clarkston, Clarkston Everest Catholic, Clarkston Springfield Christian, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Holly, Lake Orion, Lake Orion Baptist, Most Recently Updated Stories, Ortonville Brandon, Oxford, Pontiac, Pontiac Academy of Excellence, Pontiac Notre Dame Prep, Prep Wraps, Rochester, Rochester Adams, Rochester Hills Christian, Rochester Hills Lutheran NW, Rochester Stoney Creek, Sport, Sports Shorts, State Rankings, Stats / Area Leaders, Top Stories, Troy, Troy Athens, Troy Bethany Christian, Uncategorized, Waterford Our Lady of the Lakes

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.