farm-bureau-ads-home2-banner-120x975png

TRACK: 2014 Division 4 All-State

| June 24, 2014 | Comments (0)

 

 

Boys Track

 

 

 

MHSAA LOWER PENINSULA

DIVISION 4 STATE FINALS

(May 31 at Hudsonville Baldwin M.S.)

 

TEAM SCORES —  1. Concord, 78; 2. Saugatuck, 46; 3. Southfield Christian, 36; 4. Genesee, 25; 4. Kalamazoo Christian, 25; 6. Big Rapids Crossroads Academy, 24; 6. Muskegon Western Michigan Christian, 24; 8. Homer, 21; 9. Marion, 20; 9. Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 20; 11. (tie) Brown City, 18; Harbor Beach, 18; 13. White Cloud, 17; 14. Coleman, 16; 15. (tie) Eau Claire, 15; Hillsdale  Academy, 15; Morenci, 15; Peck, 15; 19. Muskegon Catholic Central, 12.5; 20. Marcellus, 12; 21. (tie) Breckenridge, 11; Fowler, 11; 23. (tie) Fife Lake Forest Area, 10; Mio, 10; Unionville Sebewaing, 10; 26. Gobles, 9; 27. Jackson Christian, 8; 27. North Muskegon, 8; 29. (tie) Mt. Pleasant Sacred Heart, 7; Sand Creek, 7; 31. (tie) Buckley, 6; Evart, 6; Custer-Mason County Eastern, 6; 31. St. Joseph Lake Michigan Catholic, 6; 35. Maple City Glen Lake, 5.50; 36. (tie) Lutheran Westland, 5; New Buffalo, 5; Petersburg-Summerfield, 5; Reading, 5; Waldron, 5; 41. (tie) Beal City, 4; Britton Deerfield, 4; Onekama, 4; Three Oaks River Valley, 4; 45. (tie) Auburn Hills Oakland Christian, 3; Detroit Loyola, 3; Ellsworth, 3; Ubly, 3; 49. (tie) Centreville, 2; Deckerville, 2; Frankfort, 2; Potterville, 2; Saginaw Arts & Sciences, 2; 54. (tie) Adrian Lenawee Christian, 1; Battle Creek St. Philip, 1; Fruitport Calvary Christian, 1; Fulton, 1; Indian River Inland Lakes, 1; Manton, 1; Traverse City St. Francis, 1.

 

EVENT PLACERS / ALL-STATE

SHOT PUT — 1. Tyler Crenshaw, Brown City, 51-8; 2. Trenton Conley, Homer, 49-11; 3. Luke Somsel, Buckley, 49-11; 4. Caleb Baker, Waldron, 49-9; 5. Kyle Smith, Breckenridge, 49-4; 6. Cole Vanoosten,  Kalamazoo Christian, 49-2.5; 7. Cody Mausolf, Deckerville, 49-2.5; 8. Mackenzie Anderson, Concord, 47-6.

 

DISCUS 1. Tucker Scharf, Unionville Sebewaing, 148-6; 2. Jeremy Richards, Fife Lake Forest Area, 143-9; 3. Cole Vanoosten, Kalamazoo Christian, 142-1; 4. Kyle Wheeler, Breckenridge, 140-4; 5. Cole Younger, Mt. Pleasant Sacred Heart, 139-2; 6. Chase Sumner, Auburn Hills Oakland Christian, 135-5; 7. Chris Carver, Sand Creek, 134-9; 8. Dean Marsh, Evart, 134-2.

 

HIGH JUMP 1. Hunter Weeks, Homer, 6-7; 2. Alex Bartle, Brown City, 6-5; 3. Jarid Walton, Coleman, 6-3; 4. Kamren English, New Buffalo, 6-1; 5. Kyle Doepker, Three Oaks River Valley, 6-1; 6. Kyler Lehr, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 6-1; 7. (tie) Pierce Vreeland, Gobles, 6-1; Lonelle Langston, Concord, 6-1; Nolan Cook, Sand Creek, 6-1.

 

LONG JUMP 1, Tyrell Hall, Marion, 22-11.75 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet record; Old record, 22-3.75, Adam Abbott, Detroit Cristo Rey, 2012); 2. Dametrius Nelson, Genesee, 21-8; 3. Casey Williams, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 21-8; 4. Andy Duddles, Big Rapids Crossroads Academy, 21-0.75; 5. Tristan Pizana, Britton Deerfield, 20-9; 6. Pierce Vreeland, Gobles, 20-5.75; 7, Demarco Taylor, Centreville, 20-4; 8, David Downey, Battle Creek St. Philip, 20-2.5.

 

POLE VAULT 1. Curtis Bell, Coleman, 15-1 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record 15-0, Tim Canfield, Unionville-Sebewaing, 2011); 2. Jacob Walton, North Muskegon, 14-10; 3. Hunter Hofmann, Custer Mason County Eastern, 14-1; 4. Mason Thomas, Reading, 13-7; 5. Nathaniel Feldpausch, Fowler, 12-7.5; 6. Gavin Towery, Homer, 12-7; 7. Jacob Chappell, Frankfort, 12-4; 8. Austin Fagerman, Manton, 11-10.

 

3,200-METER RELAY 1. Muskegon Wichigan Michigan Christian (Elijah VanderVelde, Max Purvis, David Gilson, Braxton Snuffer) 8:11.39; 2. Concord (Zach Hudson, Jacob Hall, Daniel Mikovits, Jesse Hersha) 8:11.85; 3. Saugatuck (Jacob Pettinga, Wes Webbert, Clayton Springer, Joe Brown) 8:14.26; 4. Gobles (John Brockway, Devon Gildea, Mason Lawson, Josiah Dickerson) 8:23.98; 5. Onekama (Jordan Anderson, Shane Peterson, Josh Davis, John Girven) 8:25.29; 6. Mt. Pleasant Sacred Heart (Jim English, Logan Moyle, Sam Neyer, Cooper Terry) 8:30.72; 7. St. Joseph Lake Michigan Catholic (Patrick Cecil, Brendan Ballard, Zach Sila, Andrew Cecil) 8:37.52; 8. Hillsdale Academy (Greg Whalen, Will Coonradt, Sam Brady, Liam Wolfram 12) 8:39.63.

 

110-METER HIGH HURDLES 1. David Dykstra, White Cloud, 15.37; 2. Robert Massie, Genesee, 15.41; 3. Clayton Meldrum, Kalamazoo Christian, 15.83; 4. Austin Olson, Lutheran Westland, 15.94; 5. Mitchell Jones, Southfield Christian, 16.00; 6. Corey Hewitt, Detroit Loyola, 16.23; 7. Jeremy Richards, Fife Lake Forest Area, 16.61; 8. Dylan Woytik, White Cloud, 16.68.

 

100 METERS 1, Nolen Bright-Mitchell, Concord, 10.70 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 10.77, William Fulton, Inkster, 2005); 2. Dametrius Nelson, Genesee, 11.18; 3. Zach Lamb, Marcellus, 11.29; 4. Austin Sandusky, Morenci, 11.29; 5. Tyrell Hall, Marion, 11.34; 6. Hayden Huber, Beal City, 11.35; 7. Sean Beckom, Saginaw Arts & Sciences, 11.36; 8. Brett Lehman, Concord, 11.66.

 

800-METER RELAY 1. Concord (Brett Lehman, Lonelle Langston, Chevy Burk, Nolen Bright-

Mitchell) 1:31.46; 2. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (Casey Williams, Vlad Lord, Kyler Lehr, Wyatt Towne), 1:31.53; 3. Southfield Christian (Donald Parker, Nicholas Mitchell, Aldred Williams, Blake Washington) 1:32.02; 4. Eau Claire (Kala Sanders, Devontea Driver, Erin Branch, Jordan Jones) 1:32.29; 5. Saugatuck (Andrew Poolman, Blake Dunn, Joe Brown, Wes Webbert) 1:33.21; 6. Muskegon Catholic Central (Tommy Scott, Logan Helton, Brandon Isom, Blake Sanford) 1:33.88; 7. Maple City Glen Lake (Nick Butts, Zach Therrien, Carter Lee, Trevor Apsey) 1:34.17; 8. Traverse City St. Francis (Tim Bott, Charlie Donahue, Wesley Nelson, Patrick Lewis) 1:34.62.

 

1,600 METERS 1. Luke Anderson, Harbor Beach, 4:17.49; 2. Ian Daugherty, Jackson Christian, 4:18.27; 3. Jesse Hersha, Concord, 4:18.74; 4. Doug Hollett, Kalamazoo Christian, 4:22.49; 5. Zach Feldpausch, Fowler, 4:26.03; 6. Winter Romeyn, Ellsworth, 4:30.05; 7. Braxton Snuffer, Muskegon Western Michigan Christian, 4:33.13; 8. Brendan Hamilton, Fruitport Calvary Christian, 4:35.61.

 

400-METER RELAY 1, Southfield Christian (Nicholas Mitchell, Mitchell Jones, Aldred Williams, Blake Washington) 44.22; 2. Eau Claire (Kala Sanders, Devontea Driver, Erin Branch, Jordan Jones) 44.66; 3. Marcellus (Zach Lamb, Bryce McNeal, Tyler Olsen, Jeff Bridges), 44.69; 4. Concord (Brett Lehman, Chase Hinkle, Treyvon Miller, Lonelle Langston) 44.77; 5. Maple City Glen Lake (Devin Lyon, Zach Therrien, Carter Lee, Trevor Apsey) 45.18; 5. Muskegon Catholic Central (Tommy Scott, LaTommy Scott, Logan Helton, Blake Sanford) 45.18; 7. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (Casey Williams, Vlad Lord, Ben Goddard, Wyatt Towne) 45.31; 8. Genesee (Kyle Danko, Austin Drinkwine, Robert Massie, Dametrius Nelson) 45.41.

 

400 METERS 1. Austin Sandusky, Morenci, 50.48; 2. Andy Duddles, Big Rapids Crossroads Academy, 50.76; 3. Elijah VanderVelde, Muskegon Western Michigan Christian, 50.87; 4. Andrew Poolman, Saugatuck, 50.90; 5. Donald Parker, Southfield Christian, 51.36; 6. Cody Abrego, Peck, 51.56; 7. Michael Allen, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 51.59; 8. Jason Spaude, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 51.63.

 

300-METER INTERMEDIATE HURDLES 1. Blake Dunn, Saugatuck, 40.22; 2. Kyle Abrego, Peck, 40.31; 3. David Dykstra, White Cloud, 40.87; 4. Clayton Meldrum, Kalamazoo Christian, 40.96; 5. Charlie Robertson, Sand Creek, 41.12; 6. Ethan Russell, Marion, 41.30; 7. Jake Partee, Breckenridge, 41.70; 8. Liam Foreman, Adrian Lenawee Christian, 42.36.

 

800 METERS 1. Bryce DeGrammont, Mio, 1:58.09; 2. Liam Wolfram, Hillsdale Academy, 1:58.27; 3. Will Coonradt, Hillsdale Academy, 1:59.53; 4. Mark Brandly, Big Rapids Crossroads Academy, 2:00.02; 5. Wes Webbert, Saugatuck, 2:00.33; 6. Max Hodges, Evart, 2:00.78; 7. Alec Badgley, Potterville, 2:01.69; 8. Duane Vizina, Indian River Inland Lakes, 2:01.87.

 

200 METERS 1. Nolen Bright-Mitchell, Concord, 21.62 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 22.18, Anthony Bowman, Detroit St. martin dePorres, 2005); 2. Blake Washington, Southfield Christian, 22.80; 3. Tommy Scott, Muskegon Catholic Central, 23.00; 4. Josh Golkiewicz, Petersburg-Summerfield, 23.15; 5. Donald Parker, Southfield Christian, 23.38; 6. Tyrell Hall, Marion, 23.52; 7. Jordan Jones, Eau Claire, 23.59; 8. Andy Duddles, Big Rapids Crossroads Academy, 24.05.

 

3,200 METERS 1. Jesse Hersha, Concord, 9:38.54; 2. Luke Anderson, Harbor Beach, 9:49.59; 3. Jacob Hall, Concord, 9:55.64; 4. Clayton Springer, Saugatuck, 10:05.99; 5. Jacob Pettinga, Saugatuck, 10:06.70; 6. Adam Grifka, Ubly, 10:08.20; 7. Santana Scott, Evart, 10:11.10; 8. Bohdan Hartman, Fulton, 10:13.33.

 

1,600-METER RELAY 1. Concord (Lonelle Langston, Nolen Bright-Mitchell, Chase Hinkle, Zach Hudson) 3:24.19 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 3:25.86, Detroit Loyola, 2010); 2. Saugatuck (Wes Webbert, Andrew Poolman, Blake Dunn, Joe Brown) 3:27.68; 3. Muskegon Western  Michigan Christian (Tully Groenendyk, Jason Normandin, Christian Rogers, Elijah VanderVelde) 3:31.64; 4. Big Rapids Crossroads Academy (Tayo Fadayomi, Caleb Bennett, Mark Brandly, Andy Duddles) 3:32.13; 5. Peck (Tyler Beurmann, Nathan Rosenthal, Kyle Abrego, Cody Abrego) 3:34.61; 6. Fowler (Clayton Simon, Zach Feldpausch, Brice Thelen, Thomas Horak) 3:34.81; 7. St. Joseph Lake Michigan Catholic (Ben Agay, Matt Sila, Zach Sila, Michael Allen) 3:35.17; 8, Beal City (Hayden Huber, Nick Pung, Billy Chilman, Alex Mathews) 3:35.26.

 

 

 

Girls Track

 

 

 

MHSAA LOWER PENINSULA

DIVISION 4 STATE FINALS

(May 31 at Hudsonville Baldwin M.S.)

 

TEAM SCORES — 1. Reading, 81; 2. Traverse City St. Francis, 56; 3. Fowler, 43.33; 4. Pittsford, 36; 5. Beal City, 28; 5. Ottawa Lake-Whiteford, 28; 7. McBain Northern Michigan Christian, 22; 8. New Buffalo, 20; 9. Saugatuck, 18; 10. (tie) Battle Creek St. Philip, 16; Evart, 16; 12. Morenci, 14; 13. (tie) Concord, 13; Hillsdale Academy, 13; 15. Cassopolis, 12; 16. (tie) Athens, 11; Custer Mason County Eastern, 11; Novi Franklin Road Christian, 11; Waterford Our Lady of the Lakes-Clarkston Everest Collegiate Unified, 11; 20. Breckenridge, 10; 21. (tie) Bellaire, 9; Blanchard Montabella, 9; Centreville, 9; Royal Oak Shrine Catholic, 9; 25. (tie) Coleman, 8; Deckerville, 8; Lawrence, 8; Mendon, 8; Mesick, 8; Posen, 8; Unionville-Sebewaing, 8; 32. (tie) Birmingham Roeper, 7; Middleton-Fulton, 7; Johannesburg-Lewiston, 7; 35. (tie) Colon, 6; Homer, 6; Onekama, 6; Petersburg-Summerfield, 6; 39. (tie) Eau Claire, 5; Pellston, 5; 41. (tie) Lincoln Alcona, 4; Manton, 4; Muskegon Catholic Central, 4; Sand Creek, 4; 45. (tie) Detroit Allen Academy, 3; Gobles, 3; Lutheran Westland, 3; Potterville, 3; Traverse City Grand Traverse Academy, 3; 50. (tie) Maple City Glen Lake, 2; Mt. Pleasant Sacred Heart, 2; Saginaw Arts & Sciences, 2; Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 2; 54. Adrian Lenawee Christian, 1.33; 55. (tie) Britton Deerfield, 1; Marion, 1; Muskegon Western Michigan Christian, 1; Southfield Christian, 1; St. Joseph Lake Michigan Catholic, 1; 60. White Cloud, 0.33.

 

EVENT PLACERS / ALL-STATE

 

SHOT PUT — 1. Jade Madison, New Buffalo, 43-8.25 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 42-7, Jasmine Hines, Central Lake, 2010); 2. Mara Carter, Lawrence, 39-0; 3. Kirstin Parsons, Evart, 36-8.25 4. Meranda Ayers, Pittsford, 36-4.25; 5. Tootie Thompson, Muskegon Catholic Central, 35-2.75; 6. Kirah Yates, Detroit Allen Academy, 35-2.25; 7. Kennedy Riebschleger, Traverse City Grand Traverse Academy, 33-4; 8. Mary Vojtko, St. Joseph Lake Michigan  Catholic, 33-3.

 

DISCUS 1. Jade Madison, New Buffalo, 123-0; 2. Alli Piercy, Morenci, 114-11; 3. Audrey Oswalt, Athens, 113-1; 4. Kaylyn Perry, Saugatuck, 109-5; 5. Makenzie Hughes, Manton, 106-4; 6. Aubrey Snyder, Fowler, 103-11; 7. Olivia Jones, Hillsdale Academy, 100-0; 8.  Audrey Gordon, Marion, 98-3.

 

HIGH JUMP 1. Jessica Tea-Hui, Evart, 5-4; 2. Koryn Hincka, Posen, 5-4’ 3. Ashley Herrmann, Petersburg-Summerfield, 5-3; 4. Ashley Courterier, Johannesburg-Lewiston, 5-3; 5. Addie Schumacher, Beal City, 5-2; 6. Olivia Tremonti, Bellaire, 5-1; 7. Sophia Klingbeil, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 5-1; 8. (tie) Emily Gordon, Adrian Lenawee Christian, 4-11; Rachel Weaver, White Cloud, 4-11;  Allison Hufnagel, Fowler, 4-11.

 

LONG JUMP 1, Miranda Johnson, Ottawa Lake-Whiteford, 18-6.5; (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 18-2.5, Miranda Johnson Ottawa Lake-Whiteford, 2013); 2. Sarah Rievert, Unionville Sebewaing, 17-9.75; 3. Nicole Gross, Beal City, 17-1.5; 4, Grace Meachum, Traverse City St. Francis, 17-1.25; 5, Akwia Tilton, Birmingham Roeper, 16-8; 6, Kim Barber, Gobles, 16-5.5; 7. Nellie Pence, Centreville, 16-0.75; 8, Ashlynn Crowley, Adrian Lenawee Christian, 15-10.

 

POLE VAULT 1. Bethany Kuenzer, Pittsford, 11-3; 2. Amanda MacDonald, Coleman, 10-3; 3. Tallison Wilson, Colon, 10-3; 4. Audrey Oswalt, Athens, 10-0; 5. Paige Kindig, Centreville, 9-6. 6. (tie) Audrey Flood, Saugatuck, 8-9; Chandler Tarrant, Traverse City St. Francis, 8-9; Katelyn Belcher, Pittsford, 8-9.

 

3,200-METER RELAY 1. Beal City (Hannah Neyer, Hannah Steffke, Anna Reihl, Emily Steffke) 9:51.45; 2. Saugatuck (Cammy Garvelink, Kit Huffman, Piper Harris, Lauren Jenkins) 9:55.94; 3. Traverse City St. Francis (Blair Dzierwa, Erin McDonnell, Lauren McDonnell, Holly Bullough) 9:59.01; 4. Hillsdale Academy (Andrea Jagielski, Megan Poole, Taylor Doty, Victoria Heckenlively) 10:04.89; 5. Blanchard Montabella (Taylor Smith, Kensington Garvey, Kim Buskirk, Alyvia Karcher) 10:05.10; 6. Lincoln-Alcona (Megan Quick, Torie Harmon, Katelyn Nelson, Karina Cole) 10:08.54; 7. Bellaire (Alexa Grace Tremonte, Leighten Koepke, Olivia Tremonti, Isabella Tremonti) 10:09.43; 8. Traverse City Grand Traverse Academy (Abby Fifarek, Molly Ritsema, Autumn Amormino, Emma Fifarek) 10:09.53.

 

100-METER INTERMEDIATE HURDLES 1. Michelle Davis, Reading, 15.05 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 15.14, Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 2009); 2. Savanah Feldpausch, Fowler, 15.56; 3. Bethany Kuenzer, Pittsford, 15.62; 4. Grace Leighton, Mendon, 15.87; 5. Eliza Simpkins, Sand Creek, 16.52; 6. Sam Stanton, Potterville, 16.66; 7. Madi Gleckler, Morenci, 16.73; 8. Meredith Hengy, Onekama, 16.88.

 

100 METERS 1. Jordan Goodman, Custer Mason County Eastern, 12.55; 2.  Miranda Johnson, Ottawa Lake-Whiteford, 12.63; 3. Jennifer Davis, Reading, 12.65; 4. Kristen Massey, Novi Franklin Road Christian, 12.89; 5. Lindsey Lehman, Concord, 12.93; 6. Ashley Phifer, Eau Claire, 13.01; 7. Loring Beckom, Saginaw Arts & Sciences, 13.08; 8. Grace Meachum, Traverse City St. Francis, 13.20.

 

800-METER RELAY 1. Reading (Jennifer Davis, Kaitlin Seager, Teddi Zimmerman, Samantha Pfieffer) 1:47.36; 2. Fowler (Savanah Feldpausch, Julie Thelen, McKenzie Boyd, Allison Hufnagel) 1:48.78; 3. Cassopolis (Kortenei Suggs, Nakiela Sinclair, Kaylyn Forrest, KayAnna Williams) 1:48.92; 4. Onekama (Alyson Fink, Meredith Hengy, Grace Hughes, Alycia Peterson) 1:49.30; 5. Pittsford (Libbie Kahl, Sarah Letherer, Maddie Clark, Jaycie Burger) 1:49.50; 6. Royal Oak Shrine (Julia Liggett, Irene Peaslee, Autumn Washington, Taylor Kilgore) 1:49.67; 7. Beal City (Kaitlynn Frayre, Jessica Starr, Addie Schumacher, Nicole Gross) 1:49.79; 8. Britton Deerfield (Cambria Handy, Mariah Gotz, Jaymz Gibson, Janessa Handy) 1:50.38.

 

1,600 METERS 1. Holly Bullough, Traverse City St. Francis, 5:01.34; 2. Ava Strenge, Battle Creek St. Philip, 5:12.81; 3. Tessa Fornari, Waterford Our Lady of The Lakes-Clarkston Everest Collegiate Unified, 5:13.42; 4. Terasa Eidenier, Reading, 5:13.47; 5. Erin McDonnell, Traverse City St. Francis, 5:15.78; 6. Jenna Wisner, Lutheran Westland, 5:16.60; 7. Kendra Colesa, Deckerville, 5:19.03; 8. Taylor Bolinger, Fulton, 5:19.89.

 

400-METER RELAY 1. Reading (Kaitlin Seager, Jennifer Davis, Samantha Pfieffer, Teddi Zimmerman) 51.60; 2. Mesick (Angel Green, Maddison Clock, Drew Farrell, Sierra King) 51.92; 3. Royal Oak Shrine (Ariana Cascardo, Taylor Kilgore, Julia Liggett, N’Tia Jones) 52.04; 4.  Concord (Jenna Philson, Jessica Saldana, Carly Bunce, Lindsey Lehman) 52.33; 5. Cassopolis (Kortenei Suggs, Kaylyn Forrest, Janye Butts, KayAnna Williams) 52.44; 6. Centreville (Jenna Beeker, Nellie Pence, Paige Kindig, Demiaha Taylor) 52.83; 7. Eau Claire (Sabrina Ross, Meayah Randolph, Taylor Krugh, Ashley Phifer) 53.06; 8. Southfield Christian (Sharon Patterson, Allison Chau, Sarah Thomas, Chloe Godbold) 53.11.

 

400 METERS 1. Michelle Davis, Reading, 57.33 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final meet Record; Old record, 57.63, Erin Dillon, Reading, 2004); 2. Holly Bullough, Traverse City St. Francis, 58.40; 3. Amanda Madden, Middleton-Fulton, 59.09; 4. Adri Sigafoose, McBain Northern Michigan Christian, 1:00.27; 5. Nicole Gross, Beal City, 1:00.68; 6. Victoria Heckenlively, Hillsdale Academy, 1:01.61; 7. Shannon Kievit, Johannesburg-Lewiston, 1:01.77; 8 Megan Quick, Lincoln-Alcona, 1:01.81.

 

300-METER LOW HURDLES 1. Savanah Feldpausch, Fowler, 45.42; 2. Michelle Davis, Reading, 46.77; 3. Allison Hufnagel, Fowler, 47.11; 4. Ainsley MacLean, Pellston, 47.76; 5. Madi Gleckler, Morenci, 48.01; 6. Grace Leighton, Mendon, 48.47; 7. Kaitlynn Frayre, Beal City, 48.63; 8. Brittany Hoekwater, McBain Northern Michigan Christian, 48.93.

 

800 METERS 1. Holly Bullough, Traverse City St. Francis, 2:15.52; 2. Adri Sigafoose, McBain Northern Michigan Christian, 2:21.20; 3.  Amanda Reagle, Homer, 2:22.06; 4. Erin McDonnell, Traverse City St. Francis, 2:23.68; 5. Terasa Eidenier, Reading, 2:23.75; 6. Brianna Feldpausch, Fowler, 2:24.37; 7. Kaitlin Grigg, Maple City Glen Lake, 2:24.73; 8. Kensington Garvey, Blanchard Montabella, 2:25.03.

 

200 METERS 1. Miranda Johnson, Ottawa Lake-Whiteford, 25.15 (New MHSAA L.P. Div. 4 Final Meet Record; Old Record, 25.44, Jade Kaufman, Ubly, 2007); 2. Jennifer Davis, Reading, 26.00; 3. Kristen Massey, Novi Franklin Road Christian, 26.51; 4. Grace Meachum, Traverse City St. Francis, 27.03; 5. Lindsey Lehman, Concord, 27.19; 6. Akwia Tilton, Birmingham Roeper, 27.24; 7. KayAnna Williams, Cassopolis, 27.25; 8. Jordan Goodman, Custer Mason County Eastern, 27.42.

 

3,200 METERS 1. Kirsten Olling, Breckenridge, 11:17.24; 2. Ava Strenge, Battle Creek St. Philip, 11:24.82; 3. Kendra Colesa, Deckerville, 11:37.21; 4. Tessa Fornari, Waterford Our Lady of the Lakes-Clarkston Everest Collegiate Unified, 11:37.43; 5. Taylor Smith, Blanchard Montabella, 11:48.74; 6. Ruth Letherer, Pittsford, 11:49.18; 7. Alexis McConnell, Mt. Pleasant Sacred Heart, 11:56.05; 8. Lauren Jenkins, Saugatuck, 12:00.43.

 

1,600-METER RELAY 1. Reading (Michelle Davis, Samantha Pfieffer, Terasa Eidenier, Alyssa Kinney) 4:10.96; 2. McBain Northern Michigan Christian (Britttany Hoekwater, Emma Towers, Holly MacLean, Adri Sigafoose) 4:12.80; 3. Pittsford (Libbie Kahl, Bethany Kuenzer, Emily Poling, Jaycie Burger) 4:15.57; 4 Fowler (Allison Hufnagel, Brianna Feldpausch, McKenzie Boyd, Savanah Feldpausch) 4:15.65; 5. Bellaire (Johanna Westerof, Sierra Kintigh, Mckenzie Ciganick, Olivia Tremonti) 4:17.79; 6. Hillsdale Academy (Mallory Erwin, Maeve Sullivan, McKayla Tharp, Victoria Heckenlively) 4:18.67; 7. Saugatuck (Jessica Francis, Cammy Garvelink, Lauren Jenkins, Kalie Lavery) 4:19.42; 8. Muskegon Western Michigan Christian (Gracie Snuffer, Anneliese DeKam, Kaitlyn Kilgore, Kayla Kilgore) 4:20.43.

track & field - starting block

 

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Category: All Area Teams, Auburn Hills Oakland Christian, Clarkston Everest Catholic, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Most Recently Updated Stories, Prep Wraps, Sport, State Rankings, Stats / Area Leaders, Top Stories, Track & Field, Troy Christian Leadership Acadamy, Uncategorized, Waterford Our Lady of the Lakes

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.