farm-bureau-ads-home2-banner-120x975png

CROSS COUNTRY: Troy, Lakeland race to Oakland County titles

| October 7, 2017 | Comments (0)

BY DAN STICKRADT

SENIOR EDITOR

dan.stickradt@northoaklandsports.com

Twitter: @LocalSportsFans

Instagram: stickradtdan

Snapchat: DanStickradt

.

LYON TWP. — Riley Robertson truly understands the legacy of all of the former standouts that have won captured an Oakland County championship in cross country over the years.

That legendary list of athletes that have gone on to win state titles and later enjoy successful careers in the NCAA collegiate level is staggering.

“There’s an amazing list of runners and I feel honored to be apart of that (group),” said Robertson, a junior from Waterford Mott.

Robertson, whose brother was a county runner-up two years ago, captured the individual girls crown Saturday at the 58th annual Oakland County Cross-Country Championships on the picturesque 3.1-mile course at Kensington Metropark.

Robertson took the lead after the two-mile mark and cruised to a comfortable win in 18:28.8. She finished second last October.

“(Winning this year) was the goal. I think I executed the race the way I wanted to,” offered Robertson. “It was a good day. The game plan was to go out conservative and take the lead around the two-mile spot and that’s what I ended up doing.”

Kyla Christopher-Moody of West Bloomfield finished a distant second (18:53.5), followed by White Lake Lakeland’s Madeline Rehm (18:53.9), Troy’s Megan Worrel (18:57.0), Mott’s Katie Osika (19:14.3), Birmingham Seaholm’s Emily Rooney (19:16.6), Holly’s Andrea Ruiz (19:18.0), Farmington’s Abby Inch (19:27.3), Lakeland’s Olivia Clymer (19:32.9) and Milford’s Victoria Heiligenthal in the top 10. 

Meanwhile, Troy’s girls won their seventh all-time title with an impressive 71 points. Milford was second with 132 points, while Clarkston (141), six-time defending champion Seaholm (202), Waterford Mott (241), Lake Orion (241), Lakeland (257), Pontiac Notre Dame Prep (266), Berkley (273) and Oxford (305) in the top 10 of the team standings.

“Seaholm won the last six and we won three right before that, so it’s nice to be back on top I guess,” said Troy 13th-year head coach Matt Richardson.

“We got some girls out from volleyball, they were good volleyball transfers, and we’ve had some other girls coming up through the program,” continued Richardson. “We’ve been adding and adding girls and Meghan (Monaghan) transferred over from the Athens side of town to the Troy side of town. And we had Lauren Fulcher come over from the volleyball team this year. We finally have a very good lineup. I know that whatever meet we go to, we will be very competitive. We have strong and very deep lineup.”

Lakeland’s boys captured their seventh all-time title over a 31-year span, but first since 1997. The Eagles, the defending Division 1 state champions who were only fourth at the county last season, made up for it this year with 78 points, landing three runners in the top 20.

Powers Novi (151) and Milford (166) followed suit, while Oxford (170), Birmingham Brother Rice (173), Novi Detroit Catholic Central (222), Seaholm (245), Rochester Stoney Creek (250), Lake Orion (261) and Walled Lake Central (287) all cracked the top 10.

“A lot of the guys here today were part of the state championship team last year, so they have (big-meet) experience, said Lakeland coach Joe Verellen. “It’s been a lot of slow progression over the years to build the team back up. This particular race has kind of escaped us the last few years. Coming in here today, we were a little more relaxed than last year.

“It’s nice to win this meet again, because I know they won several (back in the 1990s),” added Verellen. “The guys stepped it up this year.”

Novi’s Gabriel Mudel posted the sixth-fastest county time at Kensington, clocking in at 15:51.3 to win by over six seconds. Harrison Grzymkowski of Lakeland was second in 15:57.8, as the only two runners to eclipse the 16-minute barrier.

Stoney Creek’s Harrison Steen (16:03.5), Farmington’s Nick Trevisan (16:06.8), Lakeland’s Drew Wenger (16:11.8), Brother Rice’s Michael Tremonti (16:17.1), Rochester’s Austin Remick (16:30.0), Seaholm’s George Nummer (16:34.0), Lake Orion’s Andrew Nolan (16:39.6) and Brother Rice’s Alec Miracle (16:41.0) were also amongst the leaders.

“I’ve heard about some of the legacy that some of the former Oakland County runners have left and I think I’m sixth all-time. The five guys ahead of me were all incredible runners,” smiled Mudel. “To be in that conversation with that incredible group is very much an honor for me.”

Boys Cross-Country

58TH ANNUAL

OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS

(Oct. 7 at Kensington Metropark)

TEAM SCORES — 1. White Lake Lakeland, 78; 2. Novi, 151; 3. Milford, 166; 4. Oxford, 170; 5. Birmingham Brother Rice, 173; 6. Novi Detroit Catholic Central, 222; 7. Birmingham Seaholm, 245; 8. Rochester Stoney Creek, 250; 9. Lake Orion, 261; 10. Walled Lake Central, 287; 11. Royal Oak, 301; 12. Clarkston, 316; 13. Troy, 352; 14. Walled Lake Northern, 367; 15. Holly, 388; 16. Waterford Mott, 417; 17. Farmington, 455; 18. Bloomfield Hills, 495; 19. Rochester Adams, 507; 20. Orchard Lake St. Mary’s,  537; 21. Berkley, 552; 22. South Lyon East, 576; 23. Troy Athens, 612; 24. Rochester, 620; 25. West Bloomfield, 622; 26. South Lyon, 670; 27. North Farmington, 712; 28. Waterford Kettering, 725; 29. Ortonville Brandon, 824; 30. Birmingham Groves, 844; 31. Birmingham Detroit Country Day, 952; 32. (tie) Hazel Park, NTS; Oak Park, NTS; Clawson, NTS; Auburn Hills Avondale, NTS; Auburn Hills Oakland Christian, NTS; Walled Lake Western, NTS; Southfield Christian, NTS: Southfield Bradford Academy, NTS; Novi Franklin Road Christian, NTS; Birmingham Roeper, NTS; Rochester Hills Lutheran Northwest, NTS; West Bloomfield Jewish Academy, NTS; Clarkston Everest Collegiate, NTS; Waterford Our Lady of the Lakes, NTS; Madison Heights Lamphere, NTS; Madison Heights Bishop Foley Catholic, NTS; Royal Oak Shrine Catholic, NTS. Farmington Harrison, NTS; Bloomfield Hills Bloomfield Christian, NTS; Pontiac, NTS; Pontiac Notre Dame Prep, NTS; Ferndale, NTS; Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, NTS.

TOP 30 INDIVIDUALS — 1. Gabriel Mudel (Novi) 15:51.3; 2. Harrison Grzymkowski (White Lake Lakeland) 15:57.8; 3. Harrison Steen (Rochester Stoney Creek) 16:03.5; 4. Nick Trevisan (Farmington) 16:06.8; 5. Drew Wenger (White Lake Lakeland) 16:11.8; 6. Michael Tremonti (Birmingham Brother Rice) 16:17.1; 7. Austin Remick (Rochester) 16:30.0; 8. George Number (Birmingham Seaholm) 16:34.0; 9. Andrew Nolan (Lake Orion) 16:39.6; 10. Alec Miracle (Birmingham Brother Rice) 16:41.0; 11. Grant Davey (Birmingham Brother Rice) 16:43.9; 12. Dominic Bruce (Oxford) 16:46.2; 13. Marcus Jackson (Royal Oak) 16:48.7; 14. Jakob Sayers (Birmingham Seaholm) 16:55.3; 15. Nathan Sesti (Clarkston) 16:56.4; 16. Evan White (Milford) 16:59.0; 17. George Drallos (White Lake Lakeland) 17:04.8; 18. Akshay Reddy (Walled Lake Central) 17:08.1; 19. Nathan LaFramboise (Berkley) 17:08.3; 20. Luke Perelli (Novi Detroit Catholic Central) 17:08.7; 21. Christian Davis (White Lake Lakeland) 17:09.6; 22. Trey Mullins (Novi) 17:10.0; 23. Sam Darling (Rochester Stoney Creek) 17:11.6; 24. Hunter Green (Oxford) 17:13.2; 25. Chris Allen (Walled Lake Central) 17:15.5; 26. Many Whyte (Novi) 17:16.3; 27. Jack Falk (Troy) 17:17.3; 28. Alexander Dugas (Novi Detroit Catholic Central) 17:17.8 29. Hunter Dougner (Waterford Mott) 17:18.2; 30. Samuel Schneider (Holly) 17:18.4.

COMPLETE RESULTS: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=132665#/12682

Girls Cross-Country

58TH ANNUAL

OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS

(Oct. 7 at Kensington Metropark)

TEAM SCORES — 1.  Troy, 71; 2. Milford, 132; 3. Clarkston, 141; 4. Birmingham Seaholm, 202; 5. Waterford Mott, 241; 6. Lake Orion, 241; 7. White Lake Lakeland, 257; 8. Pontiac Notre Dame Prep, 266; 9. Berkley, 273; 10. Oxford, 305; 11. Bloomfield Hills, 325; 12. Rochester Stoney Creek, 339; 13. Rochester Adams, 349; 14. Walled Lake Northern, 350; 15. Hake Central, 442; 18. West Bloomfield, 460; 19. Farmington, 483; 20. Novi, 511; Walled Lake Western, 556; 22. Royal Oak, 562; 23. Birmingham Marian, 626; 24. South Lyon East, 637; 25. Birmingham Groves, 667; 26. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 684; 27. Farmington Harrison, 685; 28. Ortonville Brandon, 829; 29. Bloomfield Hills Sacred Heart, 938; 30. (tie) Hazel Park, NTS; Oak Park, NTS; Clawson, NTS; Auburn Hills Avondale, NTS; Auburn Hills Oakland Christian, NTS; Walled Lake Western, NTS; Southfield Christian, NTS: Southfield Bradford Academy, NTS; Novi Franklin Road Christian, NTS; Birmingham Roeper, NTS; Rochester Hills Lutheran Northwest, NTS; West Bloomfield Jewish Academy, NTS; Clarkston Everest Collegiate, NTS; Waterford Our Lady of the Lakes, NTS; Madison Heights Lamphere, NTS; Madison Heights Bishop Foley Catholic, NTS; Royal Oak Shrine Catholic, NTS; Farmington Harrison, NTS; Bloomfield Hills Bloomfield Christian, NTS; Pontiac, NTS; Ferndale, NTS; Wixom St. Catherine of Siena, NTS; Farmington Hills Mercy, NTS.

TOP 30 INDIVIDUALS — 1. Riley Robinson (Waterford Mott)  18:28.8; 2. Kyla Christopher-Moody (West Bloomfield) 18:53.5; Madeline Rehm (White LAke Lakeland) 18:53.9; 4. Megan Wore (Troy) 18:57.0; 5. Katie Osaka (Waterford Mott) 19:14.3; 6. Emily Rooney (Birmingham Seaholm) 19:16.6; 7. Andrea Ruiz (Holly) 19:18.0; 8. Abby Inch (Farmington) 19:27.3; 9. Olivia Clymer (White Lake Lakeland) 19:32.9; 10. Victoria Heiligenthal (Milford) 19:35.8; 11. Elizabeth Dalrymple (Clarkston) 19:37.0; 12. Hannah Palomino (Troy) 19:45.9; 13. Mia Patria (Clarkston) 19:46.3; 14. Allison Sherman (Lake Orion) 19:51.3; 15. Alexandra Case (Pontiac Notre Dame Prep) 19:51.4; 16. Paige Anderson (Troy) 19:55.6; 17. Mallory Ferguson (Clarkston) 19:56.1; 18. Katie Scoles (Troy) 19:56.1; 19. Elizabeth Bulat (Rochester) 20:00.0; 20. Emily Leipold (Lake Orion) 20:00.6; 21. Meghan Monaghan (Troy) 20:03.1; 22.Haley Chinarian (Walled Lake Central) 20:05.5; 23. Jennifer Ohlsson (Pontiac Notre Dame Prep) 20:06.2; 24. Rylee Likes (White Lake Lakeland) 20:12.7; 25. Anya Turner (Farmington Harrison) 20:19.7; 26. Whitney Reid (North Farmington) 20:19.8; 27. Shelby Jenkins (Bloomfield Hills) 20:21.5; 28. Kate Huthwaite (Rochester Stoney Creek) 20:21.5; 29. Abby Hiipakka (Milford) 20:24.2; 30. Paige Said (Milford) 20:27.7.

COMPLETE RESULTS: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=132665#/12682

Tags: , , , ,

Category: Auburn Hills Avondale, Auburn Hills Oakland Christian, Clarkston, Cross Country, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Holly, Lake Orion, Most Recently Updated Stories, NOS reference, Ortonville Brandon, Oxford, Pontiac, Pontiac Notre Dame Prep, Prep Wraps, Rochester, Rochester Adams, Rochester Hills Lutheran NW, Rochester Stoney Creek, Sport, Top Stories, Troy, Troy Athens, Uncategorized, Waterford Kettering, Waterford Mott, Waterford Our Lady of the Lakes

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.