farm-bureau-ads-home2-banner-120x975png

Category: Sports Shorts

BOYS SWIMMING: 2014 MISCA All-State Dream Team

BOYS SWIMMING: 2014 MISCA All-State Dream Team

| April 17, 2014 | Comments (0)

2014 MISCA BOYS SWIMMING AND DIVING ALL-STATE DREAM TEAM  Below is the MISCA 2014 Boys Swimming and Diving All-State Dream Team: 200-YARD MEDLEY RELAY: Birmingham Brother Rice (Mark Blinstrub, Drew Grady, Gust Kouvaris, Bradford Jones) 1:32.77. 200-YARD FREESTYLE: Thomas Rathbun (Holland) 1:38.74. 200-YARD IM: Jack Walsh (Novi Detroit Catholic Central) 1:48.54. 50-YARD FREESTYLE: Joe Krause […]

Read More

WRESTLING: 2014 Division 1 All-State

WRESTLING: 2014 Division 1 All-State

| April 17, 2014 | Comments (0)

MHSAA DIVISION 1 INDIVIDUAL WRESTLING STATE FINALS (Feb. 27-March 1, Palace of Auburn Hills) 112 POUNDS — 1. Max Johnson (Davison) p. Alex Hrisopoulos (Oxford) 1:54; 3. Benny Gomez (Holt) d. Jared Bennett (Rockford) 8-3; 5. Brendan Hazelton (Harrison Township L’Anse Creuse) d. Michael Volyanyuk (Farmington Harrison) 8-4; 7. Rivera Garcia (Southgate Anderson) d. Harris […]

Read More

BOYS BASKETBALL: 2014 All-OAA Team

BOYS BASKETBALL: 2014 All-OAA Team

| April 16, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-OAKLAND ACTIVITIES ASSOCIATION BOYS BASKETBALL  Below are the boys basketball all-league selections for all three Divisions of the OAA. ALL-OAA RED DIVISION CLARKSTON: Mike Nicholson, sr.; Nick Owens, sr.; Andrew Myers, jr.; ROCHESTER ADAMS: Akhemji Williams, sr.; Spencer Littleson, soph.; BLOOMFIELD HILLS: Yante Maten, sr.; Armand Cartwright, sr.; NORTH FARMINGTON: Jeron Rogers, jr.; […]

Read More

BOYS SWIMMING: 2014 All-Flint Metro League Boys Swimming and Diving Team

BOYS SWIMMING: 2014 All-Flint Metro League Boys Swimming and Diving Team

| April 16, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-FLINT METRO LEAGUE BOYS SWIMMING AND DIVING TEAM FIRST TEAM 200 Medley Relay: Fenton (Austin Landis, jr., Zahne Macklin, sr., Zac Miceli, soph., Landon Mikulenas, sr). 200 Yard Freestyle: Mike Banner,Fenton sr. 200 Yard IM: Zac Miceli, Fenton soph. 50 Yard Freestyle: Brant Cassidy, Fenton sr. Diving: Jackson Maxwell, Swartz Creek sr. 100 […]

Read More

BOYS BASKETBALL: 2014 All-Flint Metro League Team

BOYS BASKETBALL: 2014 All-Flint Metro League Team

| April 16, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-FLINT METRO LEAGUE BOYS BASKETBALL TEAM FIRST TEAM — Jake Daniels, Holly jr.; Chauncey Bryant, Clio sr.; Marquavian Stephens, Swartz Creek sr.; Matt Place, Lapeer West sr.; Kyle Woodruff, Holly soph.; Nick Keller, Ortonville Brandon sr.; Jaylon Arkwright, Clio sr. SECOND TEAM — Dylan Morris, Ortonville Brandon sr.; James Claborn, Fenton sr.; Anthony […]

Read More

WRESTLING: 2014 All-Flint Metro League Team

WRESTLING: 2014 All-Flint Metro League Team

| April 16, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-FLINT METRO LEAGUE WRESTLING TEAM FIRST TEAM 103: Brendan Ladd, Ortonville Brandon; 112: Bryan Lavearn, Ortonville Brandon; 119: Mason Smith, Clio; 125: Trever Hatfield, Holly; 130: Mithcell MacArthur, Flint Kearsley; 135: Chase Smith, Clio; 140: Trevor Bourdeau, Ortonville Brandon; 145: Dillon Ellsworth, Lapeer East; 152: Thor Wardell, Ortonville Brandon; 160: Andrew Scott, Holly; […]

Read More

   GIRLS BASKETBALL: 2014 All-Flint Metro League Team

GIRLS BASKETBALL: 2014 All-Flint Metro League Team

| April 16, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-FLINT METRO LEAGUE GIRLS BASKETBALL TEAM FIRST TEAM — Alyssa Copley, Holly sr.; Cara Horst, Clio sr.; Hannah Evo, Fenton sr.; Kaitlyn Smith, Holly soph.; Iamani Taylor, Swartz Creek sr.; Kaitlyn Hendershott, Ortonville Brandon jr.; Chanda June, Lapeer West sr. SECOND TEAM — Alyssa Logie, Linden sr.; Cassandra Reuschlein, Fenton sr.; Amanda Harvard, […]

Read More

BOYS HOCKEY: 2014 All-Flint Metro League Team

BOYS HOCKEY: 2014 All-Flint Metro League Team

| April 16, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-FLINT METRO LEAGUE BOYS HOCKEY TEAM   FIRST TEAM Forwards: Brandyn Matte, Swartz Creek-Clio Unified sr.; Cory Kingsbury, Lapeer Unified sr.; Connor Houle, Swartz Creek-Clio Unified sr. Defensemen: Nick LaJoie, Swartz Creek-Clio Unified sr.; Joe Daniels, Lapeer Unified sr. Goalie: Ryan Running, Lapeer Unified sr. SECOND TEAM Forwards: Connor Phillips, Fenton-Linden Unified jr.; […]

Read More

GIRLS BOWLING: 2014 MHSIBCA All-State Team

GIRLS BOWLING: 2014 MHSIBCA All-State Team

| April 15, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-STATE GIRLS BOWLING  Below are the 2014 MHSIBCA All-State Girls Bowling teams.   DIVISION 1 FIRST TEAM — Julia Huren, Westland John Glenn soph.; Jessica Pate, Westland John Glenn jr.; Taylor Davis, Davison fr.; Nicole Mikaelian, Macomb Dakota sr.; Allison Morris, Ann Arbor Huron jr. SECOND TEAM —  Renee Spicuzza, Sterling Heights Stevenson […]

Read More

BOYS BOWLING: 2014 MHSIBCA All-State Team

BOYS BOWLING: 2014 MHSIBCA All-State Team

| April 15, 2014 | Comments (0)

2014 ALL-STATE BOYS BOWLING  Below are the 2014 MHSIBCA All-State Boys Bowling teams.   DIVISION 1 FIRST TEAM — Josh Kukula, Grandville jr.; Jacob Kersten, Clarkston soph.; Andrew Venturini, Utica sr.; Jimmy Mitchell, Grand Haven fr.; Anthony Taorima, Sterling Heights Stevenson jr. SECOND TEAM — Alex Stilwill, Hudsonville sr.; Justin Taylor, Macomb Dakota jr.; Eric […]

Read More

BOYS BOWLING: 2014 All-OAA Team

BOYS BOWLING: 2014 All-OAA Team

| April 15, 2014 | Comments (0)

ALL-OAKLAND ACTIVITIES ASSOCIATION BOYS BOWLING 2014 The all-league teams in the OAA are a combination of the OAA-Red and OAA-White divisions and based on averages solely of league-based competition. FIRST TEAM — Brandon Hurlburt, Oxford sr.; Timothy Cuthrell, Clarkston soph.; Sean McKinney, Oxford sr..; Jordan Bryant, Birmingham Unified jr.; Tyler Giddey, Troy jr.; Jacob Kersten, […]

Read More

GIRLS BOLWING: 2014 All-OAA Team

GIRLS BOLWING: 2014 All-OAA Team

| April 15, 2014 | Comments (0)

ALL-OAKLAND ACTIVITIES ASSOCIATION GIRLS BOWLING 2014 The all-league teams in the OAA are a combination of the OAA-Red and OAA-White divisions and based on averages solely of league-based competition.   FIRST TEAM — Candyce Bradley, Farmington fr.; Caylin Doran, Farmington sr.; Courtney LeBlanc, Lake Orion sr.; Chelsea Turk, Clarkston jr.; Victoria Wolfgang, Clarkston soph.; Rae’van […]

Read More

GIRLS BOWLING: 2014 All-Flint Metro League

GIRLS BOWLING: 2014 All-Flint Metro League

| April 15, 2014 | Comments (0)

  2014 ALL-FLINT METRO LEAGUE GIRLS BOWLING TEAM FIRST TEAM — Hannah Ploof, Flint Kearsley soph.; Dani Doolan, Flint Kearsley jr.; Katelynn Maxwell, Flint Kearsley sr.; Becca Iversen, Flint Kearsley sr.; Heidi Martin, Holly sr. SECOND TEAM — Anna Rutledge, Flint Kearsley sr.; Kayla Emmendorfer, Flint Kearsley jr.; Diamond Cummings, Swartz Creek jr.; Stephanie Waddell, […]

Read More

COLLEGE MEN’S BASKETBALL: Oakland’s Bader selected for 3-Point Championship

COLLEGE MEN’S BASKETBALL: Oakland’s Bader selected for 3-Point Championship

| April 1, 2014 | Comments (0)

  ROCHESTER HILLS — Oakland University’s Travis Bader will participate in the State Farm College 3-Point Championship on Thursday, April 3, at SMU’s Moody Coliseum on ESPN at 9 p.m. ET. Bader, a native of Okemos, Mich., broke the all-time NCAA record with 504 3-pointers made. “It’s an honor to be chosen to compete in […]

Read More

COLLEGE MEN’S BASKETBALL: Oakland’s Felder selected as freshman All-America

COLLEGE MEN’S BASKETBALL: Oakland’s Felder selected as freshman All-America

| April 1, 2014 | Comments (0)

  BOSTON – Oakland’s Kahlil Felder was selected to the 2014 Kyle Macy Freshman All-America Team, announced by CollegeInsider.com on Tuesday. Felder, a native of Detroit, is a finalist for the Kyle Macy Award, given to the country’s top freshman. Felder started all 33 games for the Golden Grizzlies at point guard, setting a new […]

Read More

BOYS HOCKEY: 2014 All-State Teams

BOYS HOCKEY: 2014 All-State Teams

| March 25, 2014 | Comments (0)

  Below are the 2014 Michigan High School Hockey Coaches Association All-State teams: DREAM TEAM Mr. Hockey: Dominic Lutz, Livonia Stevenson sr. F Danny Bosio, Brighton sr. F Christopher Brown, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood sr. F Carter Cerretani, Novi Detroit Catholic Central sr. D Brett Pietila, Brighton sr. D Kyler Patenaude, Rochester United sr. G […]

Read More

BOYS BASKETBALL: A.P.  Class A All-State

BOYS BASKETBALL: A.P. Class A All-State

| March 25, 2014 | Comments (0)

The Associated Press Class A basketball All-State team, as selected by a panel of 11 Michigan sports writers: Player of the Year: Eric Davis, Saginaw Arthur Hill, 6-4, Jr., Kenny Goins, Warren Mott, 6-8, Sr. Jaylen Johnson, Ypsilanti, 6-9, Sr. Yante Maten, Bloomfield Hills, 6-7, Sr. Cameron Morse, Flint Carman-Ainsworth, 6-1, Sr. Deshaun Thrower, Muskegon, […]

Read More

 BOYS BASKETBALL: A.P. Class D All-State

BOYS BASKETBALL: A.P. Class D All-State

| March 25, 2014 | Comments (0)

The Associated Press Class D basketball All-State team, as selected by a panel of 11 Michigan sports writers: Evan Kraatz, Allen Park Inter-City Baptist, 5-11, Sr., Player of the Year Kevin Gamble, Mount Pleasant Sacred Heart, 6-6, Sr. Nick Hincka, Posen, 6-1, Sr. Lindsey Hunter IV, Southfield Christian, 5-10, Sr. Travis Vincent, Powers North Central, […]

Read More

Page 5 of 20« First...34567...1020...Last »