TRACK & FIELD: OAA Blue Division League Meet Results | North Oakland Sports
farm-bureau-ads-home2-banner-120x975png

TRACK & FIELD: OAA Blue Division League Meet Results

| May 14, 2013 | Comments (1)

Boys Track

 

OAA BLUE DIVISION LEAGUE CHAMPIONSHIPS

(May 9 at Bloomfield Hills Lahser H.S.)

TEAM SCORES — 1. Birmingham Groves, 126.5; 2. Birmingham Seaholm, 104; 3. Auburn Hills Avondale, 103.5; 4. Bloomfield Hills Lahser, 84; 5. Troy Athens, 56; 6. Bloomfield Hills Andover, 21.

DUAL MEET STANDINGS — 1. Birmingham Seaholm (4-1-1); 2. Birmingham Groves (5-0-0); 3. Bloomfield Hills Lahser (3-2-0); 4. Auburn Hills Avondale (2-3-0); 5. Troy Athens (1-4-0); 6. Bloomfield Hills Andover (0-5-0).

FINAL STANDINGS — 1. (tie) Birmingham Groves, 9; Birmingham Seaholm, 9; 3. (tie) Auburn Hills Avondale, 5; Bloomfield Hills Lahser, 655. Troy Athens, 2; 6. Bloomfield Hills Andover, 0.

EVENT RESULTS

SHOT PUT — 1. Zachary Purcilly (Auburn Hills Avondale) 50-10; 2. Karl Marback (Birmingham Seaholm) 45-7; 3. Andrew Gikas (Bloomfield Hills Lahser) 42-8; 4. Damon Whitney (Troy Athens) 42-6.5; 5. Jordan Palmer (Birmingham Groves) 42-1; 6. Mark Redmond (Birmingham Seaholm) 39-5.5.

DISCUS — 1. Zachary Purcilly (Auburn Hills Avondale) 139-2; 2. Anthony Ward (Troy Athens) 138-10; 3. Alexander Reever (Birmingham Seaholm) 131-4; 4. Andrew Abdaal (Troy Athens) 128-2; 5. Kenneth Scudder (Troy Athens) 125-0; 6. Logan Mendelson (Birmingham Groves) 123-2.

HIGH JUMP — 1. Jalen Williams (Birmingham Groves) 6-0; 2. Alex Hodges (Auburn Hills Avondale) 5-10; 3. Russell Elam (Birmingham Seaholm) 5-8; 4. Ross House (Birmingham Groves) 5-8; 5. (tie) Davion Curry (Birmingham Groves) 5-6; Noah Burton (Auburn Hills Avondale) 5-6.

LONG JUMP — 1. Myles Wright (Auburn Hills Avondale) 20-10.75; 2. Jalen Williams (Birmingham Groves) 20-8.75; 3. Angelo Johnson (Bloomfield Hills Lahser) 19-11.75; 4. Davion Curry (Birmingham Groves) 19-8; 5. Spencer Mink (Birmingham Seaholm) 19-7.5; 6. Alex Hodges (Auburn Hills Avondale) 18-11.

3,200-METER RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Matt Almeranti, Stephen young, Jack Walton, Max Gomez) 8:22.0; 2. Bloomfield Hills Lahser, 8:24.0; 3. Birmingham Groves, 8:30.0; 4. Auburn Hills Avondale, 8:46.0; 5. Troy Athens, 8:58.0; 6. Bloomfield Hills Andover, 8:58.1.

110 HURDLES — 1. Ross Williams (Birmingham Groves) 14.6; 2. Dorian Reid (Bloomfield Hills Lahser) 15.3; 3. Christopher Womack (Auburn Hills Avondale) 15.6; 4. Alex Edwards (Bloomfield Hills Andover) 15.9; 5. Sherman Jackson (Birmingham Groves) 17.0; 6. Austin Paritee (Birmingham Seaholm) 17.4.

100 METERS 1.  Myles Wright (Auburn Hills Avondale) 11.1; 2. Cherrard Cohen (Birmingham Groves) 11.2; 3. Peter Kessell (Birmingham Seaholm) 11.21; 4. Cedric Boswell (Birmingham Groves) 11.3; 5. Joe Shields (Troy Athens) 11.31; 6. Aaron Ware (Birmingham Seaholm) 11.32.

800-METER RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Aaron Ware, Peter Kessel, Spencer Mink, Matt Almeranti) 1:32.30; 2. Bloomfield Hills Lahser, 1:32.60; 3. Auburn Hills Avondale, 1:36.40; 4. Troy Athens, 1:40.80; 5. Bloomfield Hills Andover, 1:41.50; 6. Birmingham Groves, DNF.

1,600 METERS — 1. Bryce McClelland (Bloomfield Hills Lahser) 4:34.1;2. Ryan Mooney (Troy Athens) 4:34.9; 3. Max Gomez (Birmingham Seaholm) 4:35.5; 4. Spencer Miller (Birmingham Seaholm) 4:43.2; 5. Nick Graves (Bloomfield Hills Lahser) 4:43.6; 6. Cooper Bellinson (Bloomfield Hills Lahser) 4:44.1.

400-METER RELAY — 1. Bloomfield Hills Lahser, 44.3; 2. Birmingham Groves, 44.4; 3. Birmingham Seaholm, 44.8; 4. Troy Athens, 45.5; 5. Auburn Hills Avondale, 46.3; 6. Bloomfield Hills Andover, 46.7.

400 METERS — 1. Phillip Johnson (Birmingham Groves) 50.1; 2. Geoffrey Williston (Auburn Hills Avondale) 51.0; 3. Matt Almeranti (Birmingham Seaholm) 51.7; 4. Spencer Mink (Birmingham Seaholm) 52.6; 5. Alex Warren (Birmingham Groves) 53.19; 6. Agustin Herrera (Auburn hills Avondale) 53.2.

300 HURDLES — 1. Ross Williams (Birmingham Groves) 39.5; 2.Dorian Reid (Bloomfield Hills Lahser) 41.0; 3. Sherman Jackson (Birmingham Groves) 41.5; 4. Christopher Womack (Auburn Hills Avondale) 41.6; 5. Patrick Pale (Troy Athens) 43.1; 6. Charlie Burg (Birmingham Seaholm)

800 METERS — 1. Nathan Hords (Birmingham Groves) 2:00.60; 2. John Ghaly (Troy Athens) 2:02.8; 3. Geoffrey Williston (Auburn Hills Avondale) 2:03.8; 4. Max Gomez (Birmingham Seaholm) 2:04.5; 5. Noah Burton (Auburn Hills Avondale) 2:05.3; 6. Nick Graves (Bloomfield Hills Lahser) 2:06.3.

200 METERS — 1. Phillip Johnson (Birmingham Groves) 22.5; 2. Aaron Ware (Birmingham Seaholm) 22.8; 3. Myles Wright (Auburn Hills Avondale) 23.3; 4. Morgan Cecilio (Bloomfield Hills Lahser) 23.4; 5. Sean Wilson (Bloomfield Hills Andover) 23.5; 6. Peter Kessel (Birmingham Seaholm) 23.7.

3,200 METERS — 1. Joey Kemeny (Bloomfield Hills Andover) 10:04.7; 2. Spencer Miller (Birmingham Seaholm) 10:10.4; 3. Ryan Mooney (Troy Athens) 10:11.2; 4. Cooper Bellinson (Bloomfield Hills Lahser) 10:15.2; 5. Michael Gawlik (Bloomfield Hills Lahser) 10:15.2; 6. Alex Skender (Birmingham Seaholm) 10:16.6.

1,600-METER RELAY — 1. Birmingham Groves (RossWilliams, Alex Warren, Nathan Hords, Phillip Johnson) 3:26.2; 2. Auburn Hills Avondale, 3:30.9; 3. Bloomfield Hills Lahser, 3:32.8; 4. Birmingham Seaholm, 3:33.4; 5. Troy Athens, 3:47.1; 6.Bloomfield Hills Andover, 3:52.8.

 

Girls Track

 

OAA BLUE DIVISION LEAGUE CHAMPIONSHIPS

(May 9 at Bloomfield Hills Lahser H.S.)

TEAM SCORES — 1. Birmingham Seaholm, 175; 2. Birmingham Groves, 103; 3. Auburn Hills Avondale, 94; 4. Bloomfield Hills Andover, 67; 5. Bloomfield Hills Lahser, 43; 6. Troy Athens, 13.

DUAL MEET STANDINGS — 1. Birmingham Seaholm (5-0-0); 2. Birmingham Groves (4-1-0); 3. Auburn Hills Avondale (2-3-0); 4. Bloomfield Hills Andover (2-3-0); 5. Bloomfield Hills Lahser (2-3-0); 6. Troy Athens (0-5-0).

FINAL STANDINGS — 1. Birmingham Seaholm, 10; 2. Birmingham Groves, 8; 3. Auburn Hills Avondale, 5; 4. Bloomfield Hills Andover, 4; 5. Bloomfield Hills Lahser, 3; 6. Troy Athens, 0.

EVENT RESULTS

SHOT PUT — 1. Maria Cllaghan (Birmingham Seaholm) 30-10; 2. Erika Hill (Bloomfield Hills Andover) 30-6.5; 3. Elise Anderson (Auburn Hills Avondale) 29-11.5; 4. Aisha Taylor (Birmingham Groves) 29-10; 5. Kaylin Higgins (Bloomfield Hills Andover) 28-2; 6. Sharah Costello (Birmingham Groves) 28-1.

DISCUS — 1. Erika Hill (Bloomfield Hills Andover) 92-5; 2. Elise Anderson (Auburn Hills Avondale) 90-0.5; 3. Maria Cllaghan (Birmingham Seaholm) 88-5.5; 4. Stephanie Clanagan (Birmingham Seaholm) 81-11; 5. Nicole Tousiganant (Birmingham Seaholm) 81-7; 6. Shailynn Brown (Bloomfield Hills Lahser) 73-11.

HIGH JUMP — 1. Hannah Schroll (Auburn Hills Avondale) 5-2; 2. Aubrey Wilberding (Birmingham Seaholm) 5-0; 3. Shelby Pullins (Birmingham Groves) 5-0; 4. Julia Mastracci (Auburn Hills Avondale) 4-10; 5. Denika Williams (Bloomfield Hills Lahser) 4-8; 6. JaLaan Pittman (Birmingham Groves) 4-8.

LONG JUMP — 1. Kya Carson (Birmingham Groves) 15-8.75; 2. Dena Ballouz (Bloomfield Hills Andover) 15-5.25; 3. Shaunita Graham (Birmingham Groves) 15-5; 4. Marie Clark (Auburn Hills Avondale) 14-10.75; 5. JaLaan Pittman (Birmingham Groves) 14-10; 6. Paige Lundy-Kirk (Bloomfield Hills Lahser) 14-9.5.

3,200-METER RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Tess Wilberding, Patty Giradot, Kate Owens, Danielle Bentzley) 10:04.0; 2. Bloomfield Hills Lahser, 10:18.0; 3. Bloomfield Hills Andover, 10:23.0; 4. Auburn hills Avondale, 10:49.0; 5. Troy Athens, 11:02.0; 6. Birmingham Groves, 11:13.0.

100 HURDLES — 1. Takiyah Smith (Auburn Hills Avondale) 15.3; 2. Diana Holsey (Bloomfield Hills Andover) 15.9;3. JaLaan Pittman (Birmingham Groves) 16.0; 4. Tyrea Tillman (Auburn Hills Avondale) 16.1; 5. Allison Wegner (Birmingham Seaholm) 17.1; 6. Sarah Codreanu (Troy Athens) 17.5.

100 METERS — 1. Madison Merridith (Birmingham Groves) 12.4; 2. Aubrey Wilberding (Birmingham Seaholm) 12.6; 3. Shauntia Graham (Birmingham Groves) 12.6; 4. Mallory Wilberding (Birmingham Seaholm) 13.0; 5. Michaela Jennings (Bloomfield Hills Lahser) 13.0; 6. Liz Kerndall (Birmingham Groves) 13.1.

800-METER RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Allison Wegner, Mia Deighan, Rachel Satkiewicz, Tyra Thomas) 1:47.6; 2. Birmingham Groves, 11:47.9; 3. Auburn Hills Avondale, 1:51.0; 4. Bloomfield hills Andover, 1:51.4; 5. Troy Athens, 2:10.6; 6. Bloomfield Hills Lahser, DNF.

1,600 METERS — 1. Aubrey Belf (Birmingham Seaholm) 4:56.7; 2. Jackie Feist (Birmingham Groves) 4:57.9; 3. Elena Miller (Bloomfield Hills Lahser) 5:13.9; 4. Marissa Dobry (Birmingham Seaholm) 5:19.1; 5. Alana O’Mara (Bloomfield Hills Lahser) 5:22.3; 6. Julia Demko (Birmingham Seaholm) 5:24.3.

400-METER RELAY — 1.  Birmingham Groves (Shaunita Graham, Liz Kendall, Alexandria Mason, Madison Meredith) 50.9; 2. Birmingham Seaholm, 51.0; 3. Auburn Hills Avondale, 51.6; 4. Bloomfield Hills Lahser, 52.6; 5. Bloomfield Hills Andover, 52.9; 6. Troy Athens, 1:00.1.

400 METERS — 1. Aubrey Wilberding (Birmingham Seaholm) 59.1; 2. Brooke Callaghan (Birmingham Seaholm) 1:01.8; 3. Laura Berry (Bloomfield Hills Andover) 1:03.1; 4. Kate Owens (Birmingham Seaholm) 1:04.5; 5. Navica Colonna (auburn Hills Avondale) 1:05.8; 6 .Malinda Ruit (Troy Athens) 1:07.3.

300 HURDLES — 1. Allison Wegner (Birmingham Seaholm) 46.8; 2. Anna Haritos (Auburn Hills Avondale) 47.6; 3. JaLaan Pittman (Birmingham Groves) 48.0; 4. Alexis Brown (Auburn Hills Avondale) 50.0; 5. Takiyah Smith (Auburn Hills Avondale) 52.1; 6. Diana Holsey (Bloomfield Hills Andover) 52.8.

800 METERS — 1. Jackie Feist (Birmingham Groves) 2:14.3; 2. Rachel DaDamio (Birmingham Seaholm) 2:17.2; 3. Patty Giradot (Birmingham Seaholm) 2:26.3; 4. Selena Wallace (Birmingham Seaholm) 2:28.1; 5. Sydney Roslin (Bloomfield Hills Andover) 2:41.4; 6. Saskia Charles (Bloomfield Hills Andover) 2:43.3.

200 METERS — 1. Tyrea Tillman (Auburn Hills Avondale) 26.0; 2.Tyra Thomas (Birmingham Seaholm) 26.2; 3. Mallory Wilberding (Birmingham Seaholm) 26.6; 4. Madison Merridith (Birmingham Groves) 27.0; 5. Sabrina Douglas (Auburn Hills Avondale) 27.1; 6. Shelby Pullins (Birmingham Groves) 27.3.

3,200 METERS — 1. Aubrey Belf (Birmingham Seaholm) 10:58.4; 2. Elena Miller (Bloomfield Hills Lahser) 11:10.9; 3. Danielle Bentzley (Birmingham Seaholm) 11:19.4; 4. Alana O’Mara (Bloomfield Hills Lahser) 11:19.5; 5. Tess Wilberding (Birmingham Seaholm) 11:43.6; 6. Mackenzie Gammons (Bloomfield Hills Andover) 12:33.8.

1,600-METER RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Rachel DaDamio, Brooke Callaghan, Mallory Wilberding, Auburey Wilberding) 4:09.8; 2. Bloomfield Hills Andover, 4:30.5; 3. Troy Athens, 4:31.8; 4. Auburn Hills Avondale, 4:34.3; 5. Birmingham Groves, 4:39.7; 6. Bloomfield Hills Lahser, 5:08.1.track & field - baton handoff

Tags: , , , ,

Category: Auburn Hills Avondale, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Most Recently Updated Stories, Prep Wraps, Sport, Stats / Area Leaders, Top Stories, Track & Field, Troy Athens, Uncategorized

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.