TRACK: 55th Annual Oakland County Championships Results | North Oakland Sports
play-smart-from-the-start-945x115adpng

TRACK: 55th Annual Oakland County Championships Results

| May 25, 2014 | Comments (0)

 

Boys Track

 

55TH ANNUAL OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS

(May 23 at Waterford Mott H.S).

 

TEAM SCORES — 1. Novi, 63; 2. Lake Orion, 50.5; 3. Oak Park, 50; 4. Auburn Hills Avondale, 36; 5. Waterford Mott, 34; 6. Clarkston, 30; 7. (tie) Rochester Adams, 29; Birmingham Brother Rice, 29; 9. Walled Lake Central, 26.5; 10. Birmingham Groves, 26; 11. (tie) Farmington, 23; White Lake Lakeland, 23; Walled Lake Western, 23; 14. North Farmington, 22.5; 15. Orchard Lake St. Mary’s 21; 16. Oxford, 19.5; 17. Novi Detroit Catholic Central, 14; 18. Waterford Kettering, 13.5; 19. (tie) Royal Oak, 13; Walled Lake Northern, 13; 21. Troy, 12; Farmington Harrison, 12; Southfield, 12; 24. Ortonville Brandon, 10; 25. South Lyon, 9; 26. (tie) Bloomfield Hills, 8; Holly, 8; 28. Pontiac Notre Dame Prep, 6; 29. Birmingham Seaholm, 5; 30. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 4; Rochester, 4; Birmingham Detroit Country Day, 4; 33. Milford, 3; 34. Hazel Park, 2.5; 35. South Lyon East, 2; 36. Rochester Stoney Creek, 1; 37. (tie) West Bloomfield, 0; Pontiac, 0; Troy Athens, 0; Berkley, 0; Ferndale, 0; Waterford Our Lady of the Lakes-Clarkston Everest Collegiate Unified, 0; Auburn Hills Oakland Christian, 0; Southfield Christian, 0; Southfield Bradford Academy, 0; Southfield Lathrup, 0; Novi Franklin Road Christian, 0; Rochester Hills Lutheran Northwest, 0; Madison Heights Lamphere, 0; Madison Heights Madison, 0; Madison Heights Bishop Foley Catholic, 0; Royal Oak Shrine Catholic, 0; Birmingham Roeper, 0; Clawson, 0; Pontiac Academy For Excellence, 0.

EVENT RESULTS

SHOT  PUT — 1. Zachary Purcilly (Auburn Hills Avondale) 54-8; 2. Vonn Pallett (Farmington) 54-2; 3. Connor Bandel (Oxford) 53-0.5; 4. Cody Patterson (Walled Lake Central) 52-9; 5. Karl Marback (Birmingham Seaholm) 52-5; 6. Ryan Kelly (White Lake Lakeland) 51-4.5; 7. Joe Ghafari (Farmington) 51-2; 8. Exhildi Prekaj (Walled Lake Central) 51-5.5.

DISCUS — 1. Joe Ghafari (Farmington 166-3; 2. Brian Agomuoh (Orchard Lake St. Mary’s) 160-2;3. Shane Campau (Novi Detroit Catholic Central) 158-10; 4. Connor Bandel (Oxford) 155-4; 5. Austin Shamoun (Walled Lake Central) 154-0; 6. Vonn Pallett (Farmington) 152-4; 7. Zachary Purcilly (Auburn Hills Avondale) 150-9; 8. Ryan Kelly (White Lake Lakeland) 150-7.

HIGH JUMP — 1. Cody Stemple (White Lake Lakeland) 6-10; 2. Mike Nicholson (Clarkston) 6-4; 3. Lance Yassay (Novi Detroit Catholic Central) 6-4; 4. Alex Hodges (Auburn Hills Avondale) 6-2; 4. William Lee (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 6-0; 6. (tie) Dallas Pruitt (Oxford) 6-0; Raeshaun Campbell (Hazel Park) 6-0; Jacob Restschke (Waterford Kettering) 6-0; Daniel Felix (North Farmington) 6-0.

LONG JUMP — 1. Ali Taha (Novi) 21-7; 2. Merrick Canada (Clarkston) 21-6.75; 3. Malik Benison (Farmington Harrison) 21-6.75; 4. Marvin White (Oak Park) 20-11.5; 5. Cody Stemple (White Lake Lakeland) 20-10.75; 6. Jacob Hatcher (Lake Orion) 20-9.5; 7. Dallas Pruitt (Oxford) 20-5; 8. Keyshwan Dunwoody-Spencer (Oak Park) 20-4.5.

POLE VAULT — 1. David Mittlebrun (North Farmington) 14-10; 2. Parker Krupic (Walled Lake Central) 13-6; 3. Matt Morgott (North Farmington) 13-0; 4. Austin Scurlock (South Lyon) 13-0; 5. Jacob Lewisnki (Oxford) 12-9; 6. Tristan Coffin (White Lake Lakeland) 12-6; 7. (tie) Jacob Maurer (Lake Orion) 12-0; Jeff Prahl (Walled Lake Central) 12-0.

3,200-METER RELAY — 1. Waterford Mott (Sam Albaugh, Ryan Robinson, Tommy Osika, Brennan Munley) 7:55.52; 2. Lake Orion, 7:56.78; 3. Ortonville Brandon, 7:56.81; 4. Holly, 8:05.16; 5. Birmingham Brother Rice, 8:10.34; 6. Oak Park, 8:11.59; 7. White Lake Lakeland, 8:15.43; 8. Rochester Stoney Creek, 8:17.05.

Dropping the anchor: Lake Orion's Kirk Hansen (right) and Ortonville Brandon's Ty Thronson challenge each other in the final lap of the 3,200 relay at Friday's Oakland County Championships. Staff Photo | Dan stickradt

Dropping the anchor: Lake Orion’s Kirk Hansen (right) and Ortonville Brandon’s Ty Thronson challenge each other in the final lap of the 3,200 relay at Friday’s Oakland County Championships. Staff Photo | Dan Stickradt

110 HURDLES — 1. Ross Williams (Birmingham Groves) 14.16; 2. Shane Moffo (Walled Lake Western) 14.36; 3. Mike Carey (Birmingham Brother Rice) 14.64; 4. Jordan Shive (Rochester Adams) 14.77; 5. Dorian Reid (Bloomfield Hills) 15.04; 6. Christopher Jackson (Birmingham Detroit Country Day) 15.25; 7. Niklas Ritchie (Milford) 15.41; 8. Aaron Johnson (Farmington Harrison) 15.96.

100 METERS — 1. Jordan Love (Novi) 10.79; 2. Eli Minor (Oak Park) 10.90; 3. Danotiss Smith (Waterford Kettering) 10.91; 4. Cherrard Cohen (Birmingham Groves) 11.12; 5. Delano Madison (Birmingham Brother Rice) 11.17; 6. Keyshawn Dunwoody (Oak Park) 11.22; 7. Myles Wright (Auburn Hills Avondale) 11.29; 8. Peter Kessel (Birmingham Seaholm) 11.31.

800-METER RELAY — 1. Oak Park (Davon Friar, Maurice Allen, Bryce Pickett, Eli Minor) 1:27.67; 2. Novi, 1:28.80; 3. Southfield, 1:29.76; 4. Auburn Hills Avondale, 1:30.18; 5. Orchard Lake St. Mary’s, 1:30.26; 6.  Walled Lake Northern, 1:30.47; 7. Birmingham Brother Rice, 1:31.72; 8. Birmingham Groves, 1:31.82.

1,600 METERS — 1. Ben Hill (Royal Oak) 4:16.74; 2. Ryan Robinson (Waterford Mott) 4:26.56; 3. Daniel Billette (Clarkston) 4:26.85; 4. James Weekley (Farmington Hills Harrison) 4:27.53; 5. Kyle Repetto (Rochester) 4:27.96; 6. Sam Albaugh (Waterford Mott) 4:29.23; 7. Scott Smith (Novi Detroit Catholic Central) 4:29.58; 8. Harrison Coe (Orchard Lake St. Mary’s) 4:30.26.

400-METER RELAY — 1. Oak Park (Davon Friar, Ricardo Brown, Eli Minor Keyshawn Dunwoody-Spencer) 42.90; 2. Birmingham Brother Rice, 43.35; 3. Walled Lake Northern, 43.42; 4. Walled Lake Central, 43.44; 5. Bloomfield Hills, 43.62; 6. Orchard Lake St. Mary’s, 43.63; 7. Waterford Kettering, 43.70; 8. Auburn Hills Avondale, 44.01.

400 METERS — 1. Brant Santana (Rochester Adams) 49.59; 2. (tie) Zach Arnold (Lake Orion) 50.13; Jordan Love (Novi) 50.13; 4. Tyler Cochran (Orchard Lake St. Mary’s) 50.26; 5. Tara Thronson (Ortonville Brandon) 50.46; 6. Kyle Schopa (South Lyon) 50.78; 7. Andrew Ellicott (Troy) 50.91; 8. Taylor Graffa (Birmingham Detroit Country Day) 50.97.

300 HURDLES — 1. Ross Williams (Birmingham Groves) 38.43; 2. Jordan Shive (Rochester Adams) 38.89; 3. Shane Moffo (Walled Lake Western) 40.0; 4. Mike Carey (Birmingham Brother Rice) 40.24; 5. John Dade (Walled Lake Northern) 40.32; 6. Parker Sutton (Novi) 40.44; 7. Quinn Schelske (South Lyon East) 40.58; 8. Niklas Ritchie (Milford) 40.89.

800 METERS — 1.  Brennan Munley (Waterford Mott) 1:52.79 (meet record); 2. Brian Barnes (Novi) 1:53.63; 3. David Diaz (Lake Orion) 1:54.90; 4. Kirk Hansen (Lake Orion) 1:54.96; 5. Austin Murray (Walled Lake Western) 1:55.69; 6. Calum Ahmed (Royal Oak) 1:57.31; 7. Dekaryea Freeman (Oak Park) 1:57.94; 8. Jerod Allen (South Lyon) 1:58.00.

200 METERS — 1. Joshuwa Holloman (Aurburn Hills Avondale) 21.96; 2. Jordan Love (Novi) 22.18; 3. Matt Falcon (Southfield) 22.26; 4. Danotiss Smith (Waterford Kettering) 22.48; 5. Ali Taha (Novi) 22.71; 6. Sheldon Drake (Lake Orion) 22.81; 7. Max Schwegman (Pontiac Notre Dame Prep) 38.48; 8. Maurice Allen (Oak Park) DNF.

3,200 METERS — 1. Kunal Tangri (Troy) 9:21.09; 2. Grant Henley (Clarkston) 9:26.74; 3. Max Bradley (North Farmington) 9:28.42; 4. Andrew Lorant (Lake Orion) 9:29.90; 5. Nathan Mylenek (Pontiac Notre Dame Prep) 9:32.51; 6. Nate Frasier (Holly) 9:35.41; 7. Joost Plaetinck (Novi) 9:39.77; 8. Jonah Forystek (Lake Orion) 9:40.47.

1,600-METER RELAY — 1. Lake Orion (Sheldon Drake, Zach Arnold, David Diaz, Kirk Hansen) 3:21.12; 2. Oak Park, 3:22.75; 3. Rochester Adams, 3:22.93; 4. Walled Lake Western, 3:23.01; 5. Novi, 3:25.79; 6. Waterford Mott, 3:26.32; 7.Walled Lake Central, 3:26.44; 8. Auburn Hills Avondale, 3:27.08.

 

Girls Track

 

55TH ANNUAL OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS

(May 23 at Waterford Mott H.S.)

TEAM SCORES — 1. Oak Park, 123.5; 2. Birmingham Seaholm, 72.5; 3. Novi, 42; 4. Farmington Harrison, 40; 5. Farmington, 29; 6. (tie) Southfield, 25; West Bloomfield, 25; 8. Waterford Mott, 24.5; 9. Birmingham Detroit Country Day, 24; 10. White Lake Lakeland, 23; 11. South Lyon, 18.5; 12. (tie) Holly, 18; Bloomfield Hills, 18; Oxford, 18; 15. Rochester Adams, 17; 16. (tie) Clarkston, 16; Walled Lake Northern, 16; Ortonville Brandon, 16; 19. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 13; 20. Waterford Our Lady of Lakes, 11; 21. Walled Lake Central, 10; 22. (tie) Pontiac Notre Dame Prep, 9; Pontiac, 9; 24. Lake Orion, 7; 25. Milford, 6; 26. Walled Lake Western, 5; 27. (tie) Rochester, 4; Royal Oak, 4; South Lyon East, 4; Birmingham Marian, 4; 31. (tie) Berkley, 3; Auburn Hills Avondale, 3; 33. (tie) North Farmington, 2; Farmington Hills Mercy, 2; 35. (tie) Rochester Stoney Creek, 0; Troy, 0; Troy Athens, 0; Hazel Park, 0; Ferndale, 0; Auburn Hills Oakland Christian, 0; Southfield Christian, 0; Southfield Bradford Academy, 0; Southfield Lathrup, 0; Novi Franklin Road Christian, 0; Rochester Hills Lutheran Northwest, 0; Madison Heights Lamphere, 0; Madison Heights Madison, 0; Madison Heights Bishop Foley Catholic, 0; Royal Oak Shrine Catholic, 0; Birmingham Roeper, 0; Clawson, 0; Pontiac Academy For Excellence, 0.

EVENT RESULTS

SHOT  PUT — 1. Alyssa Copley (Holly) 41-3; 2. Amanda Sape (Bloomfield Hills) 39-2; 3. Kalyn Brown (Farmington Harrison) 38-5; 4. Taylor Pavlika (Novi) 38-0; 5. Kyla Roland (Farmington Harrison) 36-11; 6. Victoria Bearse (Oxford) 34-1; 7. Emily Alvaredo (Holly) 33-10.5; 8. Riley Johnson (Walled Lake Northern) 33-7.5.

DISCUS — 1. Taylor Pavlika (Novi) 124-4; 2. Kalyn Brown (Farmington Harrison) 112-9; 3. Emily Hubbard (West Bloomfield) 112-4; 4. Riley Johnson (Walled Lake Northern) 110-7; 5. Kyla Roland (Farmington Harrison) 109-11; 6. Alyssa Copley (Holly) 105-6; 7. Dallas Porter (Royal Oak) 105-0; 8. Gillian Seeley (South Lyon) 104-8.

HIGH JUMP — 1. Kerri McMahan (Novi) 5-5; 2. Andrea Pangori (Pontiac Notre Dame Prep) 5-4; 3. Meagan Nicholson (Clarkston) 5-4; 4. Jordan Moore-Willis (Birmingham Detroit Country Day) 5-3; 5. Brady Covert (South Lyon) 5-3; 6. (tie) Samantha Saikalis 5-0; Valerie Johnson (West Bloomfield) 5-0; 8. Abby Downs (Novi) 5-0.

LONG JUMP — 1. 1. Alysson Goff (Walled Lake Northern) 18-0.5; 2. Valerie Johnson (West Bloomfield) 17-10.25; 3. Whitney Mergens (Milford) 17-1; 4. Kirin Tate (Walled Lake Western) 17-0.5; 5. Mackenzie Gross (White Lake Lakeland) 16-11.25; 6. Shelby Allen (Berkley) 16-7.5; 7. Charlie Fernandez (south Lyon) 16-6.75; 8. Madison Pierce (Ortonville Brandon) 16-3.

POLE VAULT — 1. Madison Pierce (Ortonville Brandon) 12-0 (meet record); 2. Emma Bauer (South Lyon) 11-0; 3. Madeleine Martindale (Lake Orion) 10-0; 4. Oliva Parry (Ortonville Brandon) 10-0; 5. Alyssa Millinoff (Farmington) 9-6; 6. Margaret Darrow (South Lyon) 9-6; 7. Samantha LaCross (Walled Lake Central) 9-0; 8. Molly Miller (Farmington Harrison) 9-0.

3,200-METER RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Rachel DaDamio, Patty Girardot, Marissa Dobry, Audrey Belf) 9:08.94 (meet record); 2. Oak Park, 9:26.45; 3. Rochester Adams, 9:57.66; 4. Novi, 10:00.21; 5. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 10:04.97; 6. Birmingham Detroit Country Day 10:10.02; 7. Royal Oak, 10:12.54; 8. Lake Orion, 10:14.53.

100 HURDLES — 1. Maya Roberts (Farmington Harrison) 14.62; 2. Brianna Holloway (Oak Park) 14.78; 3. Diana Holsey (Bloomfield Hills) 15.36; 4. Michaiah Thomas (Oxford) 15.48; 5. Abby Downs (Novi) 15.69; 6. Kailsi Latta-Thompson (Oak Park) 16.37; 7. Mikel Coleman (Farmington Harrison) 16.80; 8. Allyson Goff (Walled Lake Northern) DNF.

100 METERS — 1. Anna Jefferson (Oak Park) 12.19; 2. Tamea McKelvy (Oak Park) 12.47; 3. Brianna Jackson (Oxford) 12.65; 4. Mackenzie Gross (White Lake Lakeland) 12.82; 5. Valerie Johnson (West Bloomfield) 12.87; 6. Aria Moore (Farmington) 12.89; 7. Alicia Buford (Southfield) 12.98; 8. Carleena Toombs (Southfield) 12.99.

800-METER RELAY — 1. Oak Park (Anna Jefferson, Brianna Holloway, Carlita Taylor, Tamea McKelvy) 1:40.27 (meet record); 2. Southfield, 1:43.87; 3. Birmingham Seaholm, 1:45.25; 4. Clarkston, 1:46.29; 5. Bloomfield Hills, 1:46.45; 6. White Lake Lakeland, 1:47.64; 7. North Farmington, 1:48.18; 8. South Lyon, 1:48.61.

1,600 METERS — 1. Audrey Belf (Birmingham Seaholm) 4:45.97; 2. Alexis Munley (Waterford Mott) 5:03.70; 3. Jackie Bredenberg (Birmingham Detroit Country Day) 5:07.47; 4. Tessa Fornari (Waterford Our Lady of Lakes) 5:08.58; 5. Jessica Goethals (Rochester) 5:10.15; 6. Maggie Schneider (Holly) 5:10.43; 7. Nicole Hanson (Clarkston) 5:10.89; 8. Lynsie Gram (Clarkston) 5:12.91.

Keeping pace: Waterford Our LAdy of the Lakes' Tessa Fornari (far left), Rochester Stoney Creek's Nicole Kowalchick and Clarkston's Lynsie Gram fight for position during the 1,600 meters at Friday's Oakland County championships.

Keeping pace: Waterford Our Lady of the Lakes’ Tessa Fornari (far left), Rochester Stoney Creek’s Nicole Kowalchick and Clarkston’s Lynsie Gram fight for position during the 1,600 meters at Friday’s Oakland County championships.

400-METER RELAY — 1. Farmington (Emma Roberts, Akili Echols, Casey Isles, Aria Moore) 49.65, 2. Southfield, 49.79; 3. White Lake Lakeland, 50.15; 4. Farmington Harrison, 50.24; 5. West Bloomfield 50.48; 6. Novi, 50.87; 7. Clarkston, 51.09; 8. Birmingham Marian, 51.13.

400 METERS — 1. Anna Jefferson (Oak Park) 55.65; 2. Johnyce Powell (Oak Park) 57.38; 3. Infinnatie Rowe (Pontiac) 57.70; 4. Carlita Payne (Oak Park) 57.75; 5. Kate Owens (Birmingham Seaholm) 59.43; 6. Morgan Fuerst (Waterford Mott) 59.82; 7. Ogechi Nwaopara (Farmington Hills Mercy) 1:00.26; 8. Claire Bolden (Pontiac Notre Dame Prep) 1:00.58.

300 HURDLES — 1. Brianna Holloway (Oak Park) 43.96; 2. Jasmine Brown (Walled Lake Central) 46.09; 3. Heather Johnson (Rochester Adams) 46.17; 4. Kailsi Latta-Thompson Oak Park) 46.58; 5. Michaiah Thomas (Oxford) 47.40; 6. Bettie Schelske (South Lyon East) 48.27; 7. Ashleigh Dubanik (White Lake Lakeland) 48.68; 8. Alexis Brown (Auburn Hills Avondale) 49.38.

800 METERS — 1. Rachel DaDamio (Birmingham Seaholm) 2:13.66; 2. Brooke Callaghan (Birmingham Seaholm) 2:16.39; 3. Jayla Fleming (Oak Park) 2:17.14; 4. Alexis Munley (Waterford Mott) 2:17.32; 5. Hannah Lonergan (Novi) 2:19.79; 6. Patty Girardot (Birmingham Seaholm) 2:21.79; 7. Anna Haritos (Auburn Hills Avondale) 2:22.39; 8. Morgan Merlino (Farmington) 2:22.97.

200 METERS — 1. Anna Jefferson (Oak Park) 24.44; 2. Tamea McKelvy (Oak Park) 25.62; 3. Aria Moore (Farmington) 25.98; 4. Tyra Thomas (Birmingham Seaholm) 26.08; 5. Carlita Taylor (Oak Park) 26.08; 6. Infinnatie Rowe (Pontiac) 26.28; 7. Morgan Fuerst (Waterford Mott) 26.64; 8. Maya Bulger (Birmingham Marian) 26.77.

3,200 METERS — 1. Jackie Bredenberg (Birmingham Detroit Country Day) 10:55.93; 2. Marissa Dobry (Birmingham Seaholm) 11:05.78; 3. Tessa Fornari (Waterford Our Lady of the Lakes) 11:15.53; 4. Natalie Baxter (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 11:19.84; 5. Claire Ford (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 11:19.87; 6. Jenny Rogers (Farmington) 11:21.11; 7. Maddy Trevison (Farmington) 11:23.48; 8. Julia Demko (Birmingham Seaholm) 11:28.04.

1,600-METER RELAY — 1. Oak Park (Brianna Holloway, Drew Coleman, Jayla Fleming, Carlita Taylor) 3:52.12 (meet record); 2. Birmingham Seaholm, 3:55.73; 3. Southfield, 4:04.83; 4. Rochester Adams, 4:05.86; 5. Waterford Mott, 4:06.88; 7. Birmingham Marian, 4:11.59; 8. South Lyon East, 4:13.67.

Tags: , , , , , , , ,

Category: All Area Teams, Auburn Hills Avondale, Auburn Hills Oakland Christian, Clarkston, Clarkston Everest Catholic, Featured Articles, High School, High School (M-Z), Holly, Lake Orion, Most Recently Updated Stories, Ortonville Brandon, Oxford, Pontiac, Pontiac Academy of Excellence, Pontiac Notre Dame Prep, Prep Wraps, Rochester, Rochester Adams, Rochester Hills Lutheran NW, Rochester Stoney Creek, Sport, Sports Shorts, Stats / Area Leaders, Top Stories, Track & Field, Troy, Troy Athens, Uncategorized, Waterford Our Lady of the Lakes

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.