OAKLAND COUNTY CORSS COUNTY RESULTS | North Oakland Sports
play-smart-from-the-start-945x115adpng

OAKLAND COUNTY CORSS COUNTY RESULTS

| September 29, 2014 | Comments (0)

 

 

Boys Cross Country

55TH ANNUAL OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS

(Sept. 27 at Kensington Metropark)

TEAM SCORES — 1. Waterford Mott, 93; 2. White Lake Lakeland, 126; 3. Novi, 153; 4. Holly, 166; 5. Walled Lake Central, 201; 6. Lake Orion, 213; 7. Milford, 236; 8. Novi Detroit Catholic Central, 238; 9. Birmingham Seaholm, 272; 10. Oxford, 282; 11. Orchard Lake St. Mary’s, 301; 12. Bloomfield Hills, 322; 13. Rochester Stoney Creek, 341; 14. Rochester, 361; 15. Clarkston, 368; 16. Rochester Adams, 375; 17. Birmingham Brother Rice, 428; 18. Royal Oak, 514; 19. Troy, 524; 20. Walled Lake Western, 535; 21. Pontiac Notre Dame Prep, 588; 22. West Bloomfield, 589; 23. Walled Lake Northern, 620; 24. Ortonville Brandon, 640; 25. Birmingham Groves, 646; 26. Troy Athens, 693; 27. Waterford Kettering, 815; 28. North Farmington, 907; 29. (tie) Farmington Harrison, NTS; Birmingham Roeper, NTS; Farmington, NTS; Oak Park, NTS; Pontiac, NTS; Clawson, NTS; Auburn Hills Oakland Christian, NTS; Troy Christian Leadership Academy, NTS; West Bloomfield Jewish Academy, NTS; Southfield, NTS; Southfield Lathrup, NTS; Southfield Bradford Academy, NTS: Berkley, NTS; Rochester Hills Lutheran Northwest, NTS; Pontiac Academy For Excellence, NTS; Royal Oak Shrine Catholic, NTS; Novi Franklin Road Christian, NTS; Hazel Park, NTS; Madison Heights Lamphere, NTS; Madison Heights Bishop Foley Catholic, NTS; South Lyon, NTS; South Lyon East, NTS; Ferndale, NTS; Birmingham Detroit Country Day, NTS; Waterford Our Lady of the Lakes, NTS; Auburn Hills Avondale, NTS; Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, NTS; Southfield Christian, NTS.

TOP 30 MEDALISTS — 1. Ben Hill (Royal Oak) 15:35; 2. Ryan Robinson (Waterford Mott) 15:36; 3. Kunal Tangri (Troy) 16:14; 4. Nate Frasier (Holly) 16:20; 5. John Penington (Brother Rice) 16:25; 6. Andrew Lorant (Lake Orion) 16:27; 7. Kyle Repetto (Rochester) 16:29; 8. Joost Plaetinck (Novi) 16:31; 9. Sam Albaugh (Waterford Mott) 16:31; 10. Jackson Grzymkowski (White Lake Lakeland) 16:36; 11. Adam Beck (Rochester Adams) 16:37; 12. Dilon Lemond (Holly) 16:39; 13. Luke Peterson (Waterford Mott) 16:40; 14. Blake McComas (White Lake Lakeland) 16:43; 15. Sean Noone (Milford) 16:45, 16. Jack Halpin (Birmingham Seaholm) 16:46; 17. Kyle Garbovits (White Lake Lakeland) 16:47, 18. Gabe Hogan (Oxford) 16:49; 19. Kevin Brasher (Milford) 16:50; 20. Blake Borkowski (Waterford Mott) 16:50; 21. Brendan Fraser (Pontiac Notre Dame Prep) 16:50; 22. Ryan Mooney (Troy Athens) 16:54; 23. Kurtis Cooley (Holly) 16:56; 24. James Weekley (Farmington Harrison) 16:56; 25. Cooper Bellinson (Bloomfield Hills) 16:56; 26. Tristan Fackelman (Walled Lake Central) 16:58; 27. Colin Herrmann (Orchard Lake St. Mary’s) 16:58; 28. Nate Hall (Novi) 16:59; 29. Zac Felix (Holly) 17:00; 30. Casey Neal (Rochester Stoney Creek) 17:00.

 

 

Girls Cross Country

 

55TH ANNUAL OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS

(Sept. 27 at Kensington Metropark)

TEAM SCORES — 1. Birmingham Seaholm, 40; 2. Milford, 96; 3. Clarkston, 209; 4. Waterford Mott, 237; 5. Walled Lake Northern, 242; 6. Rochester Adams, 253; 7. Lake Orion, 255; 8. Oxford, 266; 9. Rochester, 285; 10. Holly, 314; 11. Bloomfield Hills, 334; 12. Novi, 336; 13. Walled Lake Central, 360; 14. Rochester Stoney Creek, 365; 15. Pontiac Notre Dame Prep, 389; 16. Ortonville Brandon, 394; 17. White Lake Lakeland, 431; 18. Farmington, 473; 19. Troy Athens, 510; 20. North Farmington, 536; 21. Royal Oak, 540; 22. Troy, 542; 23. Birmingham Groves, 589; 24. West Bloomfield, 642; 25. Waterford Our Lady of Lakes, 654; 26. Wixom St. Catherine of Siena, 662; 27. Birmingham Marian, 725; 28. Waterford Kettering, 746; 29. Walled Lake Western, 769; 30. (tie) Pontiac, NTS; Clawson, NTS; Birmingham Roeper, NTS; Farmington Harrison, NTS; Farmington, NTS; Oak Park, NTS; Auburn Hills Oakland Christian, NTS; Troy Christian Leadership Academy, NTS; West Bloomfield Jewish Academy, NTS; Southfield, NTS; Southfield Lathrup, NTS; Southfield Bradford Academy, NTS; Berkley, NTS; Rochester Hills Lutheran Northwest, NTS; Pontiac Academy For Excellence, NTS; Royal Oak Shrine Catholic, NTS; Novi Franklin Road Christian, NTS; Hazel Park, NTS; Madison Heights Lamphere, NTS; Madison Heights Bishop Foley Catholic, NTS; South Lyon, NTS; South Lyon East, NTS; Farmington Hills Mercy, NTS; Birmingham Detroit Country Day, NTS; Ferndale, NTS; Auburn Hills Avondale, NTS; Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, NTS; Southfield Christian, NTS.

TOP 30 MEDALISTS — 1. Audrey Belf (Birmingham Seaholm) 17:43; 2. Rachel DaDamio (Birmingham Seaholm) 18:31; 3. Maddy Trevisan (Farmington) 19:11; 4. Mallory Barrett (Milford) 19:13; 5. Alexis Munley (Waterford Mott) 19:!4; 6. Nicole Hanson (Clarkston) 19:24; 7. Julia Demko (Birmingham Seaholm) 19:29; 8. Madison Paquette (Milford) 19:31; 9. Tessa Fornari (Waterford Our Lady of the Lakes) 19:34; 10. Lauren Kaliszewski (Rochester) 19:40; 11. Grace Cutler (Royal Oak) 19:43; 12. Katie Osika (Waterford Mott) 19:43; 13. Nicole Griudling (Milford) 19:48; 14. Patty Giradot (Birmingham Seaholm) 19:48; 15. Brianna Mulrooney (Walled Lake Northern) 19:58; 16. Audrey Ladd (Birmingham Seaholm) 20:00; 17. Delaney O’Brien (Birmingham Seaholm) 20:02; 18. Maggie Schneider (Holly) 20:04; 19. Hannah Lorerdan (Novi) 20:07; 20. Rachel McCardel (Birmingham Seaholm) 20:10; 21. Lynsie Gram (Clarkston) 20:10; 22. Jordyn Houle (Rochester Adams) 20:13; 24. 23. Lauren Hackett (Holly) 20:19; 24. Clare Nord (Troy Athens) 20:25; 25. Heather Czarnecki (Oxford) 20:27; 26. Lauren McGrath (Pontiac Notre Dame Prep) 20:29; 27. Gabrielle Bendas (Milford) 20:33; 28. Audrey Huhtasaari (Clarkston) 2:33; 29. Bellina Gaskey (Lake Orion) 20:35; 30. Giovanna Leone (Bloomfield Hills) 20:37.

 

MOST CHAMPIONS

 

BOYS — TEAMS

 

Milford — 10

White Lake Lakeland — 7

Birmingham Seaholm — 6

Birmingham Brother Rice — 6

Holly — 3

Novi — 3

Royal Oak Kimball— 3

Novi Detroit Catholic Central — 3

Waterford Mott — 2

Royal Oak Shrine Catholic — 2

Hazel Park — 2

Royal Oak Shrine Catholic—2

Clarkston — 1

Lake Orion—1

Farmington — 1

Walled Lake — 1

Auburn Hills Avondale — 1

West Bloomfield — 1

Bloomfield Hills Lahser — 1

Rochester Adams — 1

 

GIRLS — TEAMS

 

Milford — 10

Troy — 5

Clarkston — 5

Birmingham Seaholm — 4

Rochester Adams — 3

Troy Athens — 3

Rochester — 2

Southfield Christian — 2

Royal Oak Kimball — 2

West Bloomfield — 1

Royal Oak Shrine Catholic — 1

Novi — 1

 

 

Tags: , , ,

Category: All Area Teams, Auburn Hills Avondale, Auburn Hills Christian Acadamy, Auburn Hills Oakland Christian, Clarkston, Clarkston Everest Catholic, Cross Country, High School, High School (M-Z), Holly, Lake Orion, Most Recently Updated Stories, NOS reference, Ortonville Brandon, Oxford, Pontiac, Pontiac Academy of Excellence, Pontiac Notre Dame Prep, Prep Wraps, Rochester, Rochester Adams, Rochester Hills Lutheran NW, Rochester Stoney Creek, State Rankings, Stats / Area Leaders, Top Stories, Troy, Troy Athens, Troy Bethany Christian, Troy Christian Leadership Acadamy, Uncategorized

About Dan Stickradt: DAN STICKRADT | SENIOR EDITOR dan.stickradt@northoaklandsports.com View author profile.

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.